Kaja/1933/01/26/Arnold Eriku ja adw. Schliefsteini mustabörsi protsess

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Arnold Eriku ja adv. Schliefsteini mustabörsi protsess.
Ilmumisaasta: 1933
Ilmumiskoht: Kaja
Allikas: Kaja, 26. jaanuar 1933, nr. 22, lk. 6.
Pilt
Kaja 1934.svg

Tallinnas tekitas omal ajal suurt kõmu endise piiritusekaupmehe Arnold Eriku, naisadvokaadi Malka Schliefsteini ja viimase isa, hambaarst Schliefsteini vastutusele võtmine välisvaluutaga hangeldamise eest. Süüdistajaks oli kriminaalpolitsei. Kõigi kolme süüasja arutas Tallinna 1. jaoskonna kohtunik, kes kaebealused süütõenduste puudulikkuse tõttu õigeks mõistis.

Rahukohtuniku otsusega ei jäänud rahule kriminaalkomissar, kes esitas edasikaebuse rahukogule. Seal tuli asi arutusele 24. jaanuaril. Kriminaalkomissar oma edasikaebuses juhtis tähelepanu sellele, et Schliefsteinide ühine korter otsiti läbi, kuid Soome raha seal ei leitud. Samal ajal viibis Malke Schliefstein Helsingis. Järelikult pidi ta 74.000 Soome marka Helsingi viima, millised sai Erikult edasiandmiseks kellelegi Blomile. Helsingist tagasitulekul M. Schliefstein Soome raha ette ei näidanud, tegi seda paar nädalat hiljem notari juures. Notarile ettenäidatud raha anti edasi Erikule, kes omakorda toimetas raha kellegi Musta kätte. Juba viimane toiming üksi on eksimine välisvaluuta seaduse vastu. Neil põhjustel palus kriminaalkomissar kõiki kaebealuseid karistada.

Kohtusse olid ilmunud kõik kaebealused oma volinikega. Süüdistas vanem kriminaalassistent Teets. Kuna edasikaebuses oli palutud asjatoimetuse juure võtta asitõendusi teiste mustabörsi tegelaste protsesside juurest ja neid kohal ei olnud, määras kohus asja arutamise edasi läkata. Tunnistajaina anti üles ka mõned mustabörsi tegelased.