Lehekülg:Eesti kirjanduse ajalugu Hermann 1898.djvu/135

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

127

ja kadusiwad siis kõik paberid ära, mis Tallinnast kuninga käsu pääle Pärnu oliwad saadetud, et neid sääl trükkida. Näitas nüüd asi nõnda, kui oleks jälle kõik töö asjata olnud.

„Nõndasama ikaldas Wana testamendi tõlkimise katse, mida Eestimaa piiskopp Lange püüdis korda saata. Urwaste Johann Gutsleffi poeg Eberhard † 1724 oli Tallinnas Püha Waimu kiriku pääl õpetajaks. Kui isa katku suri, oli ta alles wiie-aastane poisikene. Siisgi isa pärandus, nimelt raamatukogu, oli tema kätte saanud. Säält ta nüüd leidis ka isa Wana testamendi käsikirja. Seda ta näitas Langele. Kohe tõusis Langele mõte päha Uue testamendiga ühes ka Wana seaduse raamatut trükki panna. Eberhard Gutsleff jättis isa töö tema hooleks. Selle andis 1707 Lange Pillistwere õpetaja Bertholdi ja Pärnu-Tori õpetaja Salomon Vestrengi kätte, et nemad Tartu murdelise tõlke Tallinna keelde walaksiwad. Et Gutsleffi töö üksnes prohweti Jeremia raamatuni ulatas, siis pidiwad nad puuduwa jao weel omast pääst juurde tõlkima. Asi läks esiotsa kaunis jõudsasti edasi, nagu Berthold ja Vestring ise tunnistawad. Aga äkitselt kaob kõik kui tina tuhka, ei kuule wähemat sõnumit enam. Üksnes seda teame, et 1710 ka Berthold katkusurma suri ja ümberpanek rahutumal ajal kaduma läks.

„Ikka kibedamaks läks häda, ikka hädaohtlisemaks muutus elu. Kõigi muude õnnetuste juures astus weel 1710 katk ehk must surm, mis hirmsasti möllas ja armuta maad laastas. Sõja tuli loitis weel korra kõrgesse, siis hakkas ta, Jumal tänatud, kustuma. „Lõikusekuul 1710 aastal tuli Wene kindral Bauer Tallinna alla teda wõtma ja oli teda oma wäega kuus nädalit ümber piiramas. Linn ei jõudnud kauemini wasta seista, uskus ja andis ennast mihklipäewal kätte. Nüüd oli meie maa kõigi linnadega Wene riigi walitsuse alla saanud.

„Sõjawiletsus oli nüüd osalt möödas. Teise weel wägewama waenlase wastu aga ei leitud misgi abi ega ohtu. See oli katk. Hirmu wärin käib üle ihu, kui selle vaenlase surmatööst loeme. Jaanipäewa ajal 1710