Lehekülg:Eesti kirjanduse ajalugu Hermann 1898.djvu/200

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

192

„Mis sul on siin teggemist, Elias?“ Ja ta ütles: „Ma ollen öige wihhaga wihhane olnud Jehowa wäggede Jummala pärrast, et Israeli lapsed so seädust on mahhajätnud, so altarid mahhakiskunud ja so prohwetid moögaga ärratapnud, ja minna ollen üksi jälle jänud, ja nemmad püüawad mo hinge ärawötta seest.“ Ja Jehowa ütles ta wasto: „Minne, pöra, taggasi omma teed körbe Tamaskusse pole, ja tulle ja woia Asaeli kuningaks ülle Siria-ma, Ja wõia Nimsi poia Jeu kuningaks ülle Israeli, ja Sawati poia Elisa, kes Abelmeolast, woia prohwetiks omma assemele. Ja se peab sündima, kes Asaeli moöga eest ärrapeäseb, tedda peab Jeu ärrasurmama, ja kes Jeu moöga eest ärrapeäseb, tedda peab Elisa surmama. Ja ma ollen teinud, et seitse tuhhat on üllejänud Israeli, keik pölwed, mis ei olle mahhaheitnud Paali ette, ja keik suud, mis ei olle temmale suud annud.“



Aeg aastatel 1740 kuni 1778.

Kui Eesti keeles terwe Piibel ilmunud oli, siis tuli kirjanduses ajajärk, milles nagu wäsimust märgata oli. Ei tulnud esiti enam uusi kirjasid wälja, waid üksnes wanemaid raamatuid anti uuesti trükki. Ka oliwad kõik raamatud, pääle paari, nagu juba märgitud, aina waimuliku sisuga. Neist ei ole meie ülesanne siin pikemini kõneleda. Ilmalikud raamatud oliwad harwa leida.

Nimetamise wäärt on, et Eesti keeles kalendrid ehk tähtraamatud hakkasiwad wara wälja tulema. Mil just esimene tähtraamat ilmus, ei ole kindlasti teada, Kõige esimene tähtraamat, mis alale on hoitud ja, nagu tema järgmisedgi, Õpetatud Eesti seltsi raamatukogus praegugi leida, on aastast 1731 ja on tema ülekiri: „Eesti-Ma Rahwa Kalender,“ ning ta on trükitud Köleri juures Tallinnas. See tähtraamat on igal aastal ühtepuhku ilmunud ja sellesama ülekirja all enam kui poolteist aastasada — ligi meie päewadeni. Tähtraamatud oliwad enne, kui ajalehti ei