Lehekülg:Eesti kirjanduse ajalugu Hermann 1898.djvu/336

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

328

wäga meele järele, ning Freundlichi esimene kirjakene trükiti aastal 1843 teist korda, päälkiri wähe muudetud ning tükk „waesest teomehhest“ selle sisse lisatud; trükk sündis seekord Bormi juures. Teine raamatuke, mis Freundlich awaldas, oli: „Appollonius, Tirusse ja Sidoni kuningas. Pernos trükkitud W. Bormi kirjadega 1846“ 56 lhk. See kirjakene leidis rahwa seas ärarääkimata suurt wäljalaotamist ja lahket wastuwõtmist, sest teda on a. 1846 kuni täna päewani ühte puhku lugemata korda trükitud ja loetakse alati suure himuga. Sisuks on tal Saksa keelest wõetud jutukene wanast ajast, kuda nimelt Appollonius abikaasa sai.

Freundlich’i kirjutatud on ka wäga tähtjas kiri põllumeestele, nimega „Põllomehhe ait. Õppetakse: Lojuste arstimist, Messilaste piddamist ja Wilja seemne leutamist. Lõppeotsas: pöllend ehk raiutud hawade parrandamist. Pernus, W. Borm 1849“ 119 lhk. Seda raamatut osteti omal ajal wäga palju, sest et ta põllutöös maamehele hääd nõuu andis. A. 1857 ilmus pisike kiri: „Ajalikkud elluluggud, mis laulude moodi armsa Marahwale on üllespantud.“ Pernus W. Borm. A. 1864 andis Freundlich weel teise põllumehe-raamatu Kuresaares Assafrey juures wälja nimega: „Põllumees ehk hea nõu põllo-ussi ärrakaotamissest, kündmissest, äestamissest, külwamissest“ jne. 46 lehekülge.

Johann Friedr. Heller sündinud Pommeris 8. jan. 1786, studeeris Königsbergis ja Halles ja tuli 1807 Liiwimaale, studeeris Tartus a. 1811—12 theologiat, sai kandidaadiks, oli 1812—14 kirikuõpetaja Wastselinnas Wõrumaal, 1814—49 Räpinas sessamas ametis, oli ka 1834—49 Wõru jaoskunna praost ja suri 26. märzil 1849.

Tema on hulga Eesti keelseid raamatuid kirjutanud ning oli üleüldse üks kõige parem Eesti keele Wõru murde uurija, ehk ta küll sündimise poolest Saksamaa mees oli ning alles pärast Eesti keele oli äraõppinud, kui juba kirikuõpetaja-ametit pidas. Tema Eesti keelsed kirjad on aga Wõru murdes, mis loomulik on, sest ta oli terwel eluajal Wõrumaal kirikuõpetajaks. Aastal 1842