Lehekülg:Eesti mütoloogia II Eisen.pdf/23

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

„Mardi pukiks“ hüütakse, kelle näol ta siis esineb, kannab vööl õlgedest ohelikku, ema esineb naisterahva riideis, taku- ehk linapeod ja kedervars käes. Enamasti kõik kannavad takkudest tehtud habemeid. Majasse sisse astudes laulavad nad kõige pealt mõnesuguseid Mardi laulusid.

Martidel ei tohi pill puududa, aga niisama ka mitte kell. Vanemal ajal käis torupillimees martidega kaasas, hiljemini tõrjus viiulimees torupillimehe eest ja uuemal ajal peab sagedasti viiulimees lõõtsapilli-mängijale aset andma. Pillimees moodustab nagu osa martide salkkonnast; pill peab martide tuju alati lõbusa pidama ja talus olles abi andma jalgade kergemaks keerutamiseks. Tants kuulub tavalisesti martide eeskavasse. Mõne korra esineb mardi-isa koguni karusena. Keegi plaksutab vahel piitsa. Nii hästi piitsa plaksutamine kui kella helistamine esitavad tüki sümbolilist tegevust. Mardi-ööl on kurjad vaimud niisama kui jõulu-, uue aasta, jaani- ja mõnel muul ööl liikel. Piitsa plaksutamine ja kella helistamie tahab neid kutsumata külalisi kaugele kohutada. Ülepea katsuvad mardid endid agaralt maskeerida, oma õudsete riietega ja väljanägemisegagi ümbrusesse mõjuda.

Mõne korra võtavad Mardid ka oma tehtud ratsahobuse, siku ja karu kaasa. Hobune jookseb hirnudes kambrit mööda ringi, sikk lippab tüdrukute ja nende järele, kes teda kardavad, kastab vahel saba otsa vette ja viskab sellega vasta vahtimist. Karul on enamasti karuspidi kasukas seljas; karu käib käpakili mööda tuba, teeb mõnesugust vallatust, tükib vägisi voodisse; pääseb ta sinna sisse, viskab ta sealt linad, tekid, kotid kus seda teist.

Mardiema astub sagedasti tuppa tule ligidale, tükk valget riiet ja takukoonal kaasas. Varsti hakkab seal kedrama, lauldes:

Mehine pere minulla:
Küll mina ketran kõige talve,
Ööd pikad, pimedad päevad.
Siis paistab paljas põlvi.

Üks tuleb emale kurtma: Püksid katki! Ema võtab riidetüki, mõõpab püksa. Varsti tuleb teine vesti ehk särgi mõõtu andma. Ema mõõdab igale hädakaebajale riidetükiga riideid, lubades uusi riideid. Vaheajal ketrab ise edasi. Mõne korra jääb mardiema kedrates tukkumagi.

Mardid teatavad enestest:

Marti tulnud kaugeelta,
Üle soo, läbi libeda,
Kullasta kõrendit mööda,
Vaskista valemit mööda.