Lehekülg:Eesti mütoloogia II Eisen.pdf/41

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

OLEV.

Kolmas Kalevipoja seltsimees on lugulaulus Olevipoeg, kes ennast „meister-linnaloojaks“ nimetab ja Kreutzwaldi tahtmisel tõepoolest niisugusena esineb. Linnade puudust tundes ja oma hakamatust selles suhtes märgates, sest seni ei ole linnade ehitamise töö kivide kokkuvedamisest kaugemale edenenud, otsustab vägimees linnaehitamise Olevipoja hooleks anda, ühtlasi ehitajale oma jõudu abiks tarvitada jättes. Kaugelt Peipsi takka veab ta laudu kokku, enam kui paarkümmend hobusekoormat kümne sülla pikkusi saelaudu turjale visates.

Enne tööle rühkimist paastub Õlevipoeg ja käib Uku kivil ohverdamas. Laastud paneb ta kahte hunnikusse ja laseb sipelgaid enesele aru anda, kuhu inimestele elukohti ja loomadele lautu ehitada. Kui sipelgad kohad määranud, algab ehitamine, kusjuures Kalevipoeg teda agaralt toetab, Peipsi takka veel laudu, Taara tammikust palka, mere kaldalt kaljusid ja maapõhjast paasi kokku vedades. Enne veel kui uus linn täiesti valmis, tärkab Kalvipojal tahtmine maailma otsa minna vaatama. Selleks tarvismineva laeva peab Olevipoeg ehitama. Linn jääb pooleli, Lennuki ehitamine algab. Hõbe-ehteid laevalt maha laasides jääb järele tubli tammine laev, „karraga karastatud, rauaga rautatud, vasega valmistatud“ Laeva ehitamisekohta lugulaul ei nimeta, aga võime oletada, et töö Tallinna all korda saadeti. Rahvasuu ei tea ometi Olevipoja linnaehitamisest midagi jutustada. Rahvaluule tunneb ainult Kalevipoja linnade ehitamise katset, aga see on ka kõik. Kreutzwald on igatahes Olevipoja linnade ehitajaks esile nõidunud.

Edasi saadab Kreutzwald Olevipoja Kalevipojaga seltsis sõtta maad ja rahvast kaitsma. Vaevalt vaenlased võidetud, kui juba Kalevipoeg linnaehitajat uuesti tööle sunnib. Jaanilinn Harjumaal, Alulinn Alutaga annavad ta tööst tunnistust, ja võimalikul viisil ka Tartu. Vähemalt tahab Kalevipoeg Emajõe kaldale Taara tammikusse lasta linna ehitada, kuid tahtmise teostamise kohta puuduvad lugulaulus teated, niisama kui nad Jaanilinna ja Alulinna ehitamise kohta rahvasuus puuduvad. Veel kuuleme, et Olevipoeg seltsilistega kuulsast leeme keetmisest osa võttis.

Alevipoeg asub Jaanilinna, Sulevipoeg Alulinna, Kalevipoeg ise Lindanisasse, kust sõda ta pea eemale kutsub. Oma asemele määrab vägimees Olevipoja uue linna valitsejaks, käsuga kantsa tugevamateks teha ja kraava sügavamateks kaevata, et linn suudaks vaenlastele mõjuvalt vasta panna. Kalevipoeg määrab talle vaevatasuks kotitäie kulda. Soovides, et Olevipoeg rahupõlves rahvast ja armupõlves alamaid kait-