Lehekülg:Eesti mütoloogia II Eisen.pdf/73

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Võrumaal: Rõuge, Karula ja Põlva. Põlvat nimetati vanal ajal ka Maarja oruks (Marienthal). Vastseliinast läinud mees vanasti Petseri ja ehitanud sinna Maarjale kiriku.

Viljandimaal: Helme ja Paistu.

Pärnumaal: Tõstamaa. Õigem: Tõstamaal oli vanasti Maarja sündimise mälestuse kabel. Nüüd on Tõstamaa kirikul Maarja nimi unustusse jäänud.

Saarlased on Maarja vastu liig külmad olnud. Ainult Anseküla kirik tuletab Maarjat meelde.

Tallinnamaal pühendati Maarjale võrdlemisi vähem kirikuid. Siiski leidub neid sealtki.

Läänemaal: Vigala ja Märjamaa. Küsitavaks jääb, kas Märjamaa ise sõnast Maarjamaa tekkinud, nagu mõned oletavad. Oma oletamise toetavad nad paari vana dokumendi peale, kus Marjamaa kirjutatud. Võimalik, et dokumendi kirjutaja Merjamaa, Märjamaa õieti ei osanud kirjutada, ja nii tekkis Marjamaa, Mariama.

Harjumaal: Nissi.

Järvamaal: Ambla (Amplae Mariae).

Virumaal: Rakvere, Väike-Maarja, Vaivara. Nigulas „Sõja Maarja“ kabeli varemed, kus veel möödaläinud aastasajal palju ohverdati.

Vanasti tunti veel muid Maarjale pühendatud kirikuid ja kabelid, aga need ei ole meie ajani alal hoidunud. Näituseks Tallinnagi ehitati Maarjale oma kirik. Mõne kiriku Maarja nimi on rahva mälestusest nii hästi kui täiesti hävinud.

Muidu tabame kohanimedes harva Maarja nime. Marienburg, Alolinn, seisab juba väljaspool eestlaste maad. Maarjamõisa päris Maarja kirikust, kihelkonnast oma nime. Tallinna juures on Maarja org (Marienthal). Saksa keeles leiame natuke enam Maarjaga ühendatud kohanimesid. Põltsamaa Pajusil Marienhof, niisama Väike-Maarjas, Pilistvere Laimetsas Marienruh j.n.e. Maarja vald tuleb meie aja Maarja patenteeritud austajate suurepäraseks leiduseks arvata. Talukohtade nimesid ei ole ma Maarja poolest läbi otsinud, aga niipalju kui mulle muidu silma puutunud, puudub neis püha neitsi mälestus.

Mõne korra kuuleme nimetust „Maarja mägi“ Selle nimega ei tähendata iseäralikku mäge, vaid see nimi võib osaks saada igale mäele, kus ohverdatakse. Maarja mägi siis niisugusel puhul seesama, mis ohvrimägi. Üks säärane mägi on näituseks Räpinas.

Looduse toodete seast tabame mõndagi, millele rahvas ehteks Maarja nime juurde lisanud. Niisugusel puhul saab asi enesele tavalisesti teise tähenduse kui ilma Maarja nimeta. Luulelikult nimetatakse näituseks