Lehekülg:Eesti mütoloogia II Eisen.pdf/82

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Ülevalt hüüab Looja,
Maalta Maarja kõneleb:
Ärge lööge vaesta lasta,
Vaene nutab löömatagi.

(Weske, Eesti rahvalaulud I, 98.)

Niisama näitab Maarja heldust orja vastu üles, makstes taevas orja maapealist vaeva. Ori läheb merest tooma vett, Maarja teel vasta. Maarja väsinud, vaevatud orja kutsuma:

Tule üles taevaasse,
Taeva laiasse taresse,
Maariani kamberisse.

(Weske, Eesti rahvalaulud I, 28.)

Ei ime, et niisuguse lahkuse ja helduse eest vaesedlapsed, orjad ja viletsad Maarjale oma tänu püüavad avaldada. Oleks liig vähe ainult sõnadega avaldada, tänulik süda tasub seda tegudegagi, kududes

Jumalale jooni särki,
Maarjale maani särki.

Maarja paneb niisuguse särgi alevisse ehk kirikusse mineku puhul selga,

Minkä kävvä kerkohe,
Minkä astu alevahe.

(Setuk. laulud I, 116.)

Teisal jälle arvatakse särgi tegemist Maarjale ilmaaegseks, sest Maarja asuda taevas ja kanda kuldseid riideid. Käsi peseb kätt. Neiu valmistab Maarjale särgi, Maarja jälle jagab neiule ehteid. Setu mõrsja jutustab, et Jumal kevadel puud ehtinud, Maarja marjavarred. Vaest mõrsjat ehib Maarja niisama, teeb säravaks nagu päikese.

Pruudile soovitakse mehele minnes: „Jumal andku tervist, Maarja armu!“ (Set. laul III, 1). Lauludes arvatakse Maarja meelespidamist tähtsaks teenuseks. Pruut on näituseks ikka Maarjat maininud, selle eest hea, kalli peiu saanud (Set. laul. III, 1678).

Ülepea peab Jeesus maailmas hoole, Maarja hoiab korra üleval. Jeesus ja Maarja on isegi paastuaja määranud, inimeste „suu seitsmeks nädalaks kinni sulgunud“ Kõige selle eest on inimesed Maarjale tänu võlgu. Kui ka ikka ei saa tegudega Maarjat küllalt tänada, võib seda enam suusõnal. „Tänu Jumalale ja Maarjale!“ seda ütlust kuuldakse Setumaal veel sagedasti.

Maarja elab küll taevas, esineb aga maa peal ühtlasi maja pidamas. Setukeste laulud (I, 138) teavad, et korra ilusal heinamaal kuhje tehakse. Kuhjadele ilmuvad „Jumalide joonik lehmä, Maarijide maarik lehmä“ Väike poiss viib lehmad koju lauta. Aga