Lehekülg:Hariduse sõnaraamat.djvu/232

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
201

sisemiste asjade ministriks ja sellesama aasta oktobri-kuul pääministriks. Sellena ei ole ta lootusi, mis pahema ääre mehed ta pääle pannud oliwad, täitnud; ühendatud sotsialistid ei ole temaga sugugi mitte rahul.

Clemens, Samuel Langborne, Amerika naljakirjanik, wt. Twaine, Mark.

Clercius, (Lad. k.), waimulik mees.

Clerk (Ingl. k., Lad. k. sõnast „clerikus“ waimulik), ametnik, kirjutaja, poesell.

Clermont-Fernand (l. klärmong ferrang), Prantsuse linn Puy-de-Dôme maakonnas (departemendis); 54,000 el. Siin peeti 1095 a. kiriku koosolekut, kus otsustati Palestinamaale ristisõtta minna.

Cleveland (l. kliiwland), Grover, (1837—1908) oli 1885—1889 ja 1893—1897 Ühisriikide president. Tema oli demokratlise erakonna wanameelse tiiwa mees.

Cleveland (l. kliiwländ), sadama linn P.-Amerikas, Ohio riigis, Erie-järwe ääres; 382,500 el.

Cliché (Pr. k., l. klishé), puu sisse lõigatud wõi kange rohtudega metalli sisse põletatud pilt, millega siis trükipiltisid walmistatakse.

Clive (l. klaíw), Robert, Ingglise wõimu põhjendaja Ida-Indias; snd. 1725 a. õiguseteadlase pojana Shropshire’s (Inglisemaal); teenis esiteks Ida-India kaubakompanis kirjutajana, hakkas pärastpoole sõjameheks; wõitis (1757) Bengali würsti, Suradscha-Daula, Plassey juures, mispärast teda Plassey paruniks tõsteti; oli 1765—67 Briti India kuberner ja sõjawägede juhataja. Kui ta Inglisemaale (1767) tagasi tuli, süüdistati teda parlamendis wõimupiiridest üleastumise ja mõne muu ülekohtuse teo pärast. Ta wõitis oma kohtuprotsessi parlamendis hiilgawalt, kuid see alanduse-tunne, et tema, kes Indias kuningate, würstide ja miljonite alamate walitseja oli olnud, nüüd parlamendi ees wastust peab andma, tegi ta meele wäga mõrudaks, ja ta tegi ise oma elule püstolikuuliga otsa pääle (1774 a.).

Clown (Ingl. k., l. klaun), weiderdaja; tsirkuse tola.

Clugny, Cluny (l. klüüni), Prantsuse linn Grosne jõe ääres; keskajal oli siin kuulus ja rikas klooster.

Clyde (l. klaid), jõgi Lõuna-Schotimaal; 110 km. pikk; jookseb Iiri merde. Ta on Forth’i jõega Clyde-kanali (ehk Glasgowi-kanali) kaudu ühenduses.

Cnicus acaule, wt. karu-ohakas; c. lanceolatum, aiawarwas; a. oleraceum, wt. jänese kapsas; a. palustre, wt. soo karu-ohakas.

Coanza (Quanza), jõgi Lääne-Afrikas, jookseb Atlandi merde; 950 km. pikk.

Cobden, Richard, (1804—1865), Inglise politikamees. Wõitles wäga suure agarusega wilja-tollide wastu. Kui wabakauplejad wõitsi-