Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/94

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


seda sügavamat huvi, mida suurem oli võitlustest osavõtjate hädaoht.

Kui võitlejad nõnda oma rahulikud kavatsused olid väljendanud, tõmbusid nad võitlusvälja äärmisse otsa tagasi, kus nad reas seisma jäid, kuna aga väljakutsujad oma telkidest tormasid, sadulasse kargasid ja Brian de Bois-Guilbertiga eesotsas platvormilt alla tulid ja nende rüütlite vastu asusid, kes isiklikult kellegi kilpi puudutanud.

Sarvede ja pasunate häälte saatel tormasid nad tuhatnelja üksteisele vastu ja väljakutsujate õnn või osavus oli sedavõrt suur, et Bois-Guilberti, Malvoisini ja Front-de-Boeufi vastased maha langesid. Grantmesnili vastase oda läks sedavõrt viltu, et ta oma vastase kiivri või kilbi tabamise asemel selle keha puudutas, mida peeti häbistavamaks kui hobuse seljast mahalangemist, sest viimane võis oleneda õnnetust juhtumusest, kuna aga esimene tõendas suurt kohmakust sõjariistade tarvitamises või hobuse juhtimises. Ainult viies rüütel hoidis oma partei au kõrgel, kuna ju mõlemil, temal kui ka johanniitlasel odad murdusid, ilma et kumbki pool oleks võitjana esinenud.

Rahvahulga kisa ühes heeroldite kiiduavalduste ja pasunahäältega kuulutas võitjate võitu ja võidetute kaotust.

Esimesed läksid oma telkidesse tagasi, teised kadusid nagu võisid irvituste ja pilke saatel, et oma võitjatega hobuste ja varustuse väärtuse üle kokku leppida, sest need pidid turniiri seaduste järele võitjaile osaks saama. Ainult viies viibis kauemaks võitlusväljal, et rahva kiiduavaldusi vastu võtta, mille saatel ta oma kaaslaste valu suurendades lahkus.

Teine ja kolmas rüütlite rühm ilmusid võitlusväljale ja kuigi neil oli osalist edu, ometi jäi võit peaasjalikult väljakutsujaile, sest mitte ükski neist ei lahkunud sadulast ega torganud oma eesmärgist mööda, missugune õnnetus aga ühele või kahele vastasele mõlemal kokkupõrkel osaks sai. Selle tõttu langes väljakutsujate vastaste meeleolu tunduvalt. Neljandale kokkupõrkele ilmus ainult kolm rüütlit, kes hoi-


94