Lehekülg:Kogutud teosed V–VI Liiv 1935.djvu/44

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

kõva kivi hääd jahu ei tee. Väga kenasid põliseid taluiseloomusid on siin olemas, palju keelemurde jällemurdeid, rohkesti „kiärolist“ vanarahva tarkust ja muud, mis vanavara-norijale armas on. Muudku kadunud dr. Veske on tähtsamad oma keeleteekonnal käies pauna pistnud. Siin käis ta mitmed korrad. Keeleuurijale ja iseloomude uurijale eesti „realistile“ — kui niisugust peaks tõusma — on siin küllalt lõikust. Kihelkonna lõunajaos, ja ka juba Alatskivil, muutub murre tähtsalt. Kuna kodaverelane seesütleva nimisõna lõpul millalgi muude viisil s ei ütle, vaid l, paneb sinna Alatskivi mees jälle n. Esimese ja viimase näited:

Mes miälel, si kiälel.
Mes meelen, si keelen.

Keelekestjad, ei, -uurijad tõendavad, et kodavere murrak soome murrakule tähtsalt ligemal olla kui meie praegune kirjakeel — millest aga praegu mõned kirjanikud isegi ei tea, missugune see on. Nii on Kodaveres eitava eessõna käänamine rahva suus täiesti veel tarvitusel:

en taha
et taha
ep taha
emä (ei me) taha
etä (ei te) taha
eväd (ei nad) taha.

Alatskivilt on see käänamine juba kadunud, kuna ka muidu Alatskivi murrak palju teisem on. Alatskivi rahva kohta räägib vana


43