Lehekülg:Oblomov Gontšarov-Tammsaare.djvu/332

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

kirja. „Haige, vaeseke,“ mõtles ta murelikult, „ta on üksi, tal on igav… oh jumal küll, kui saaks rutemini kokku…“

Ta mõte jäi pooleli, sest näost punetav Katja tormas tuppa.

„Peal, peal, täna öösi peale pandud!“ hüüdis ta rõõmsalt, haaras kähku voodist väljahüpanud preili oma käte vahele, pani talle pluusi selga ja nihutas tillukesed kingad lähemale. Ruttu avas Olga laeka, võttis sealt midagi ja pistis toatüdrukule pihku, kuna see tal kätt suudles. See kõik — voodist väljahüppamine, Katjale raha pihku pistmine ja preili käe suudlemine — sündis ühe silmapilgu jooksul. „Ah, homme on pühapäev, kui õigel ajal see sündis! Ta tuleb!“ mõtles Olga, rõivastus kärmesti, jõi ruttu teed ja sõitis tädiga kauplusse.

„Sõidame, ma tante, homme Smolnõisse jumalateenistusele,“ palus ta.

Tädi pilutas kergelt silmi, mõtles ja ütles:

„Võib ju ka; ainult et nii kaugele, ma chère! Kuidas see sulle nüüd, talve ajal, pähe tuli?“

Kuid Olgale tuli see ainult sellepärast pähe, et Oblomov oli seda kirikut jõelt näidanud, ja Olga tahtis nüüd seal jumalat paluda… Oblomovi pärast, et ta oleks terve, et ta teda armastaks, et ta oleks temaga õnnelik ja et… see kõhklemine, see teadmatus rutemini lõpeks… Vaene Olga!

Saabus pühapäev. Kavalalt oskas Olga lasta kogu lõuna Oblomovi maitse järgi valmistada.

Ta pani endale valge kleidi selga, peitis pitside alla Oblomovi kingitud käevõru, kammis oma juuksed nii, nagu Oblomovile meeldis; eelmisel päeval oli ta lasknud klaveri häälestada ja proovis nüüd hommikul „Casta diva’t“ laulda. Hääl oli nii kõlav, nagu ta oli viimati olnud suvel. Siis hakkas ta ootama.

Parun nägi teda selles ootuses ja ütles, et ta olevat suvest saadik jälle kenamaks läinud, kuigi pisut kõhnemaks jäänud.

„Maaõhu puudus ja veidi korratud eluviisid on teile silmanähtavalt mõjunud,“ ütles parun. „Teile, armas Olga Sergejevna, on nurmede ja küla õhku vaja.“

Parun suudles mitu korda neiu kätt, nii et värvitud vurrud jätsid sõrmedele isegi väikese märgi.

„Jah, küla,“ vastas neiu mõttes, aga mitte temale, vaid teab kellele, lihtsalt õhku.

À propos, kui külast juba jutt on,“ ütles parun veel,


333