Lehekülg:Tõde ja õigus IV Tammsaare 1932.djvu/33

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

„Tema arvas muidugi, et sina toimid enesestki mõista samuti,“ ütles Indrek nüüd.

„Aga ei!“ hüüdis Vesiroos nagu haavunult vastu. „Mina tegin nagu õige ja aus eesti mees kunagi. Vürtspoodki pole mul eide nimel, nii et sellegi võivad nad haamri alla ajada ning siis oleme eidega paljamad kui kunagi varem.“

„Aga see maja siin jääb ju ikka,“ ütles Indrek.

„See pole ju minu,“ vastas Vesiroos nagu üllatatult.

„Minu ta ka ei ole,“ katsus Indrek naljatada.

„Mehe sõna?!“ hüüdis Vesiroos ja pidi peaaegu oma raske keha sohvalt üles hoovama.

„Iseenesestki mõista,“ kinnitas Indrek. „Maja on Karini nimel ja mina ei taha oma mõju siin kuidagi maksma panna. Kõik oleneb Karinist.“

„Tead, väimeespoeg, aga seda poleks ma sinust mitte uskunud,“ ütles Vesiroos liigutatult ja langes sügavamalt sohvale. Tema veretuvad silmavalged kilasid niiskelt. „Karin on hea laps, temal on pehme süda, tema pärast ei tee ma endale muret.“

„Mis siis Köögertal ise kogu kupatisest ütleb?“ küsis Indrek, et juttu teisale viia. „Kas oled temaga rääkinud?“

„Tema? Tema süüdistab pankasid ja valitsust. Ütleb: mis pagana täieline eesti vabariik see on, kui esteks antakse sulle laenu, aga pärast enam ei anta? Kui esteks antakse kas või rohkem kui tahad ning siis korraga mitte teragi? Aga kuis siis äri ajada, kui ei anta enam laenu, ütleb ta, sest tema ei ole see loll, kes oma vaevaga teenitud kopikad paneks ärisse. Milleks peaks tema riskeerima, ega temal seda äri ega kaupa vaja ole, vaid rahval. Noh, siis rahvas andku ka raha. Rahvas ja pangad! Ning valitsus! Kelle kuradile kogu seda kremplit vaja, kirub ta, kui üks ettevõtlik inimene ei saa laenugi, kui just hädasti vaja. Võtku nüüd rahvas ja pangad ning valitsus ise ja jätkaku tema suurt äri, katsugu, kas saavad sellega toime, kui ei anta enam laenu. Tema, Köögertal, laiendanud oma tegevuse üle kogu maa, tema käsi ulatunud Stockholmi,

33