Lehekülg:Tõll ja ta sugu. Eisen 1927.djvu/88

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

arenemisele mõju avaldanud, kuigi raske aru saada, kuidas saarlased ja smolensklased kokku puutunud, olgu siis, et oletame peata Tõllu muistendi tekkimist alles 18. sajandil. Niisugusel puhul võisid saarlased sõjateenistuses smolensklastega kokkupuutumisel Merkuuriuse muistendit kuulda ja selle najal Tõllu peakandmise muistendit arendada. Lääne pool esineb, nagu me näinud, küll ka rohkesti peata inimesi, aga need näikse ometi vähemini mõju Tõllu kohta olevat avaldanud kui Merkuuriuse legend.



Tõllu hauad.

Muiste väitsid 7 Kreeka linna, et igaühes neist Homeros sündinud. Midagi sellesamast kuuleme Tõllu hauagi kohta. Rahvasuu väidab selle mitmes kohas olevat.

P. Süda Suur Tõll tunneb ainult ühe haua. „Kui Sõõru nõmmest läbi Sütemaa raiesmaa oli jõudnud, seal lõpes tema jõud, jalad läksid nõdraks ja ta langes sinna maha. Sinnasama paika, kus Tõll oli maha langenud, matsid nad ta maha Taterselja karjamaale.“ (S. Tõll, lk. 62.) Selle haua Anseküla Tirimetsa vallas tunneb Körbergi. See haud on 2 sülla pikkune ja sülla laiune lohk, tekkinud kaevamise teel, mil puhul aga midagi muud kui mõned väga pikad kondid leitud (Oesel II, lk. 162). Hupel kõneleb samast hauast, väites, et Tõllu lähemal asuvad vennad seda igal aastal külastavad (Topographische Nachrichten III, lk. 357). Viimane väide kõlab iseäralikuna. Meie ajal ei teata enam igaaastasest vaatamaskäimisest midagi. Kui Hupeli ajal igal aastal tõesti haual käidi, on see komme viimase 150 aasta jooksul täiesti kadunud. Tõllu „vennad“ tähendavad Hupelil muidugi Hupeli aegseid saarlasi. — Mellini kaardile 1798. aastast on Tirimetsa valda Hirmuste lähedale märgitud „Tölles Grab“ = Tõlle = Tõllu haud.

„Saaremaa ja Muhu muinasjäänused“ (lk. 2) määravad Tõllu haua koguni Hirmuste külasse. Vist tähendab see Hirmuste küla haud sama, mida Mellini kaardi Hirmuste küla lähedane haud. Kuna „Saaremaa ja Muhu muinasjäänused“ kalmeid tavalisesti täpsamalt kirjeldavad, registreerivad nad Tõllu haua Hirmuste külas ainult nimepidi. Teistest haudadest peale külalähedase läheb teos ükskõikselt mööda. Schmidti teatel on Tõllu haud Lenga külast Tirimetsa Kangru talust mööda minna üle Anseküla ja Kärla piiri, mida paremal pool 3 suurt kivi näitavad, umbes 5 versta Tirimetsast Koordi metsas Sütemaa raisus;


86