Päewaleht/1939/05/05/Peipsi jäälahing kinolinal

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Peipsi jäälahing kinolinal
Allikas: Päewaleht, 5. mai 1939, nr 121, lk 7

Peipsi jäälahing kinolinal

Eile õhtul läks kino "Arsis" esietendusena Vene ajalooline film "Aleksander Nevski". Filmi sisuks on venelaste võitlus liivi ordurüütlitega 1242. a. Kuna muinaseestlasilgi tuli pidada nendesamade rüütlitega ligi paarikümne aasta pikkust rasket kaitsesõda, siis asume eeltähendatud ajaloolist filmi vaatama suure huviga. Seda rohkem, et ka ordule alistunud eestlasi ja liivlasi sunniti tollal sõtta venelaste vastu.

Nagu ajaloost teame, põrkasid vene ja ordu väed kokku Peipsi jääl ja lahing lõppes rüütlitele katastroofiliselt. Nad said lüüa ja põgenemisel uppus palju soomustatud rüütleid järve, mille jää ei kannud raskeid raudmehi.

Jäälahingu stseenide lavastamine on õnnestunud hästi. Vaatleja ootab põnevusega vaenuliste poolte kokkupõrget. Rüütlite ratsavägi läheneb kolmenurkse kiiluna nagu valge laviin. Saatemuusika meenutab ratsutamisrütmi kabjaplaginaga järvejääl.

Venelased ootavad, maailmatu pikad piigid ja pootshaagid käes. Seda kolinat ja karjumist, kui rüütlite ratsud tormavad venelaste piigimetsa rägastikku! Rüütleid on raudkübarad nagu plekk-ämbrid peas. Mõõgaga ei pääse neile ligi. Kistakse ratsanikke siis pootshaakidega sadulast maha ja peksetakse nuiade ning kaigastega.

Venelased ei ole lavastanud filmi nii, nagu oleks olnud rüütleid lüüa kerge asi, vaid lahingpilt näitab mõlemate poolte vaprust. Rüütlite raskeratsaväe pealetungi jälgides mõtled tahtmatult, et küll pidi meie esivanemail olema julgust ja jõudu, kui nii kaua suudeti vastu panna rüütlivägedele.

Näitlejate tüübid on head, nagu vene filmides ikka. Kinos oli palju publikut. Võis näha rohkesti venelasi.

Lisapalana näitab Kultuurfilm tööd ja tegevust põlevkivikaevanduses ja õlitööstuses.