Riigivanem pani nurgakivi Vabariigi Presidendi tööhoonele

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Riigivanem pani nurgakivi Vabariigi Presidendi tööhoonele.
Allikas: Uus Eesti, 12. august 1937, nr. 216, lk. 2.
2 pilti: riigivanem K. Päts asetab Vabariigi Presidendi tulevasele tööhoonele nurgakivi; riigisekretär K. Terras loeb ette piduliku sündmuse puhuks koostatud akti, mis asetati uue hoone alusmüüri; ...

Pidulik sündmus uue ehituse juures Kadriorus.[muuda]

Riigivanema osavõtul toimus neljapäeval [12. augustil 1937] kell 11 enne lõunat Kadriorus pidulikult Vabariigi Presidendi kantseleihoonele nurgakivi panek. Tseremoonial viibisid tähtsamatest isikutest, peale riigivanema, teedeminister O. Sternbeck, riigisekretär K. Terras, riigiparkide valitsuse dir. P. Päts ja teedeministeeriumi avalikkude tööde osakonna endine juhataja ins. Zeren.

Riigivanem saabus kohale mõni minut pärast kella 11. Selleks ajaks kogunesid nurgakivi panekule kõik töölised ja tööliste juhid. Esimesena võttis sõna teedeminister O. Sternbeck, kes ütles, et hoone püstitamist on alustatud riigivanema heal soovil ja et sellest hoonest peab saama tulevase riigipea ja vabariigi valitsuse tööhoone.

Teedeminister lõpetanud, võttis sõna riigivanem, kes ütles:

„Lugupeetud tööjuhid ja töötajad! Me ei pane nurgakivi harilikule majale, vaid tähtsale hoonele, kus tehakse riigitööd ja kus aset leiavad kõik tähtsamad riigi aktid. Kadriorg on loodud Vene valitsuse poolt ja oli omal ajal keiser Peetri asupaigaks. Nüüd, saatuse tahtel, asub siia meie riigi kõrgem juht. Loss on ta asupaigaks ja siia tulevad ta tööruumid. See hoone peab kestma kaua aastaid ja see võim, mis uue põhiseaduse põhjal siia üle tuuakse, olgu igavene. Selle sooviga panen need aktid nurgakivi sisse ja loodan, et see maja ja töö, mis selles tehakse, on tulevikus riigile kasuks.”

Riigivanema kõne lõppenud, luges riigisekretär K. Terras ette nurgakivisse pandava akti, milles on üles loetud praeguse valitsuse liikmete nimed ja tähtsamad momendid käesoleval ajal Eesti riigi elus.

Aktile kirjutasid alla riigivanem K. Päts, teedeminister O. Sternbeck, riigisekretär K. Terras, riigiparkide valitsuse direktor P. Päts, hoone ehitustöid juhtivad insenerid ja üks mees- ning üks naistööline.

Allakirjutamine sooritatud, asetas riigivanem akti plekk-karpi, kuhu peale selle pandi veel Eesti vabariigi paberrahade proovid ja metallrahad ning püstitatava hoone plaan.

Plekkkarp paigutati nurgakivisse ennem valmistehtud auku ja riigivanem K. Päts müüris selle tsemendiseguga kinni.

Ehitatav Vabariigi Presidendi ja vabariigi valitsuse administratiivhoone asub Kadrioru lossi taga. Praegu on hoone mõlemate tiibade seina müürid juba püstitatud, kuna keskmist osa hakatakse ehitama. Hoone projekti koostas arhitekt A. Kotli, ehitustöid juhatavad koha peal insenerid R. Kaar ja A. Drööner.