"Vabside" äpardunud mürglikatse Võrus

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: "Vabside" äpardunud mürglikatse Võrus.
Allikas: Postimees, 8. jaanuar 1934, nr. 7, lk. 1.
Pilt
Postimees 1934.svg

Murruna pealtkuulajaid J. Tõnissoni kõnel.

Kolmekuningapäeval viibis endine riigivanem Jaan Tõnisson Võrus, kus ta kõneles hommikupoolel rahvusliku keskerakonna omavahelisel koosolekul ja õhtupoolikul “Kandles” avalikul kõnekoosolekul poliitilistest päevaküsimustest.

Juba koosoleku alul olid “Kandle” ruumid niivõrd täis, et hilisemad tulejad üldse sisse ei pääsenud. Juba eelmisel päeval asusid kohalikud vabadussõjalaste erakonna tegelased organiseerima mürglit kõnekoosoleku nurjaajamiseks. Kõnekoosolekul hakkas kõige enne vahele segama Antslast kohalesõitnud vabadussõjalane Rägo. Selle järele kui koosoleku juhatuse korraldusel politsei poolt Rägo ja hiljem veel mõned teised vahelesegajad koosolekult kõrvaldati, kestis koosolek vaikselt edasi.

Kui paari korrarikkujat politsei välja hakkas viima, kutsus Võru “führer” Laamann koosolekult kõiki vabadussõjalaste mõtteosalisi lahkuma. Tagajärg oli see, et koosolekult lahkus ainult kaheksa inimest. Vabadussõjalased püüsid ka veel kõrvalruumides mürglit teha, kuid jõudsid sellega anda enesest vaid väga rumala tunnistuse.