Õpetajate koda avati pidulikult

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Õpetajate koda avati pidulikult
Allikas: Uus Eesti, 8. oktoober 1936, nr. 273, lk. 3.

Riigivanem K. PÄTS haridustegelaste seas.[muuda]

Õpetajatekoja pidulik avakoosolek algas neljapäeval [8. oktoobril 1936] kell ¾12 kaubandus-tööstuskoja saalis.

Juba varakult enne koosoleku algust kogunes ruumikas saal tulvil täis õpetajaid, peamiselt Tallinna koolidest. Rohkesti oli kohal aga ka teistest maakondadest omavalitsuste koolivalitsuste juhatajaid, koolinõunikke ning õpetajate seltside ja liitude esindajaid. Kohal viibisid haridusminister A. Jaakson, haridusministri abi V. Päts ja teisi haridusministeeriumi kõrgemaid ametnikke.

Rohelisega dekoreeritud saali poodiumi ette oli asetatud rahvuslipp, noorkotkastest auvahtide vahele. Keskkoolide esinduslipuna asetses saali paremal pool ääres Gustav Adolfi gümnaasiumi lipp oma kooli õpilastest auvahtidega ning vasakul kutsekoolide esinduslipuna pedagoogiumi lipp. Algkoolide esinduslipuna oli kohal 12. algkooli lipp.

Veidi pärast kella 12 saabus kohale riigivanem K. Päts, keda tervitati püstitõusmisega ja hümnihelidega.

Pärast riigivanema saabumist algas koja pidulik avakoosolek vaimuliku talitusega praost H. Kubu ja ülempreester N. Pätsi poolt. Järgnes õpetajate koja elluviimise komitee esimehe koolidirektor V. Neggo avakõne ja riigivanem K. Pätsi sõnavõtt.

Toimetuse töö lõpul kestis koosolek edasi.

Õpetajate sektsioonid pidasid eelkoosolekuid.[muuda]

Õpetajate koja sektsioonid pidasid kolmapäeva [7. oktoobri 1936] õhtul oma eelkoosolekuid ja nõupidamisi neljapäeval kell 12 kokkuastuva koja töökoosoleku päevakorra suhtes. Ühtlasi oli eelkoosolekutel kaalumisel sektsioonide eneste juhatuste moodustamine. Arusaadavalt tulevad juhatused vormiliselt moodustamisele alles peale koja ametlikku avamist, sisuliselt on nad aga juba läbi arutatud.

Nii saab kuuldavasti keskkoolide õpetajate sektsiooni esimeheks Tallinnast Inglise kolledshi matemaatika õpetaja Kalev Ratassepp, abiesimeheks Haapsalu keskkooli ja gümn. direktor Albert Üksti ning sekretäriks Tallinnast Gustav-Adolfi gümn. matemaatika õpetaja Oskar Paas.

Kutsekoolide ja põllumajanduslikkude koolide õpetajate sektsiooni esimeheks saab Narva tööstuskooli juhataja Aleksander Mutt, abiesimeheks Tartumaalt Vahi põllutöökooli õpetaja V. Riks ning sekretäriks Pärnu kaubanduskooli juhataja Juhan Maismaa. Algkooli õpetajate ja lasteaednike sektsiooni juhatajaks saab senine õpetajate liidu esimees Enn Murdmaa, abiesimeheks Jaan Rummo ja sekretäriks pr. Hilda Ennemuist.

Koosolekuil oli kõne all ka

koja juhatuse moodustamise küsimus

ja kandidaadid koja esimehe kohale. Nagu kuuleme, soovivad nii keskkooli kui ka kutsekoolide ja põllumajanduslikkude koolide sektsioonid koja esimeest keskkoolide õpetajate sektsioonist. Nende kandidaadiks esimehe kohale on üles seatud dir. Viktor Neggo Tartust. Algkooliõpetajate sektsioon seadvat koja esimehe kandidaadina üles õpetajate liidu esimehe E. Murdmaa. Arvestades häälte vahekordi peetakse tõenäoliseks, et koja esimeheks valitakse dir. V. Neggo.