Üliõpilase riigivastane tegevus
Üliõpilase riigivastane tegevus.
Vaba Sõna, 23. veebruar 1934, nr. 43, lk. 1.
Tahtis lasta trükkida lendlehte, milles kutsuti üles rahvast riigikorra vastu ja rüüstamisele.
Üliõpilane Ilmar Kruuse on rahukogu süüpingil. Teda süüdistati rahva üles hässitamises kaupluste ja ladude rüüstamisele, oli õhutanud vaenu rahva seas praeguse riigikorra vastu. Nagu süüdistusaktist nähtub, oli Kruuse enne uue põhiseaduse rahvahääletusele tulemist oktoobrikuu alul andnud trükkimisele lendlehe, mis kandis pealkirja „Töölishulkadele linnas ja maal!” Muuseas oli seal kutsutud üles töölisi, kes näljas ja närudes, kauplusi ja ladusid rüüstama. Kogu lendleht oli täis krõbedaid väljendusi praeguse korra kohta. „Töölised tundku oma jõudu ja ärgu lasku enda surumist vägivalla korra alla.”
Politsei sai teada sellesisulise lendlehe trükkiandmisest ja keelas trükkimise. Käsikirja kohtulik ekspertiis selgitas, et osa käsikirja on kirjutatud Kruuse poolt, osa tundmatu mehe käega. Kruuse võeti vastutusele ja kohtusse tuuakse ta vangivalvuri saatel.
Ta end süüdlaseks ei tunnista. Tema poolt kirjutatud osa pole seadustega kuidagi keelatud. Lendlehte tahtnud ta lasta trükkida 3000 eksemplari Tartus levitamiseks. Oma tundmatut kaaslast ta välja ei andnud. Prokuröri palvet asja arutada kinniste uste taga ei leidnud kohus põhjustatud olevat ja määras istungi kuulutada lahtiseks.
Rahukogu otsustas I. Kruuse mõista kaheks kuuks kindlusevangi.