“Uus Eesti” küsib: Millal lõpeb Tallinna kõrgema tehnikumi likvideerimine?

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: “Uus Eesti” küsib: Millal lõpeb Tallinna kõrgema tehnikumi likvideerimine?
Allikas: Uus Eesti, 5. november 1935, nr. 49, lk. 2.

Tallinna tehnikumi (keskkooli) direktor Nurmiste, kelle alla kuulub ka likvideeritava kõrgema tehnikumi juhatamine, vastab sellele küsimusele lahkelt järgmist:

― Valitsus tegi Tallinna kõrgema tehnikumi sulgemise otsuse 1929. aastal tingimusega, et 1933. aastaks pidid kõik üliõpilased oma õppimise ja tööd tehnikumis lõpetama.

Seda tähtaega tuli aga hiljem kolm korda pikendada. Viimast korda pikendati seda läinud suvel ja nüüd on likvideerimise tähtpäevaks 1. veebr. 1936.

― Kas selleks ajaks suudavad üliõpilased oma tööd lõpetada?

― Peaks vist suutma. Sest järele on jäänud 50 lõpetajat, kelledel kõigil õppimine on lõpetatud ja eksamid on tehtud. Käsil on neil veel vaid lõputööde (diploomtööde) tegemine.

― Kui palju on Tallinna kõrgem tehnikum senini lõpetajaid välja lasknud?

― Neid on 247. Kui need viiskümmend, kellel lõputööd käsil, ka diplomid kätte saavad, siis oleks lõpetajaid ümmarguselt 300.

― Päris kena arv. Kui lugeda kõrgema tehnikumi töötamise aega 10 aastat, siis tuleb keskelt läbi 30 lõpetajat aasta kohta. Sellest arvust peaks meile jatkuma?

― Sellest arvust inseneridest peaks jatkuma. Tehnikuid vajame rohkem. Lõpetajate protsent iseenesest just väga kõrge ei ole. Immatrikuleeritud oli 1850 üliõpilast. Nii on lõpetajaid umbes 16 protsenti sisseastujaist.

― Kunas likvideeritav tehnikum oma tegevust alustas?

― 1918. aastal erakoolina. 1920. aastal võeti ta riigi õppeasutuseks ja 1929. aastal suleti. Nii et riigi õppeasutusena töötas ta 9 aastat. Alul oli ta mõeldud tehnilise keskkoolina. Et sisseastujaist oli hiljem rõhuv enamus gümnaasiumi lõpetajaid, kes tahtsid üliõpilase nime kanda, siis kujundati ta kõrgemaks õppeasutuseks.

― Likvideerimine on veninud kaunis pikale?

― See näitab, et ühe kõrgema õppeasutuse likvideerimine ei ole nii kerge.