Eestlane – põhjamaade shotlane

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Eestlane — põhjamaade shotlane.
Allikas: Uus Eesti, 26. juuni 1938, nr. 172, lk. 5.

Inglise parlamendiliikme Alfred Bossomi muljed Eestist ja laulupeolt.[muuda]

Tallinnas viibiv Inglise parlamendiliige Alfred Bossom andis “Uus Eesti” esindajale laupäeval [25. juunil 1938] jutuajamise oma muljetest Eestist, laulupeost ja Tallinna arengust viimastel aastatel.

“Olen juba neljandat korda Eestis,” märkis mr. Bossom sissejuhatuseks. “Esimest korda käisin Eestis 1931. aastal. Elu Eestis, eriti teie pealinnas, on teinud suuri edusamme, eriti viimastel aastatel.”

“Millest on tingitud teie huvi Eesti vastu?”

“Austan rahvaste enesemääramise õigust. Tegutsesin juba 1922. aastal Inglise-Ameerika liigas, mis võitles Balti riikide iseseisvuse tunnustamise eest Praegu olen Inglise-Balti ühingu presidendiks Londonis.

Milliseid muudatusi võiksite märkida meie arengus viimaste aastate jooksul?”

“Kõigepealt paistab silma, et te olete ehitanud kauniks oma pealinna. Isegi sarnaste suurte pidustuste puhul, nagu praegune laulupidu, on Tallinna tänavad täiesti puhtad. Ei leidu paberinärusid ega prahti, nagu suurtes linnades. Kesklinnas kerkivad uued ehitused. Samal ajal on tõstetud esile huvitav vanalinn, mille sarnast ei leidu teist Põhja-Euroopas. Ja oma parkidele võite olla uhked. Olen näinud kõiki Euroopa pealinnu. Aga Tallinna saabudes alul linna ei näegi ― kõik on maetud rohelusse. Siis peab rõhutama veel teie organiseerimisoskust. Vaatasin kaitseliidu paraadi ja laulupea rongkäiku. Need olid organiseeritud eeskujulikult. Rahval näib olevat distsipliinitunnet ja usaldust valitsuse vastu ― teisiti ei olegi mõeldav sarnase suure relvastatud era-kaitseorganisatsiooni loomine, nagu on teie kaitseliit. Rahvariided on rõõmsad ja värviküllased ― ma pole näinud varem midagi nii lõbusat ja huvitavat, kui suurte hõbeehetega naised Lõuna-Eestist.”

“Ja ― mis teile ei meeldi Eestis?”

“Väga raske küsimus.” Mr. Bossom mõtleb veidi. “Tõesti ― ei leia midagi, mis siin ei meeldiks. Ehk olgu siis niipalju, et teie oma ehitustes pole leidnud veel kindlat stiili. Uute ehituste püstitamisel peaksite rohkem arvestama oma vanalinna ilmet. Teie inimestes ja tegevuseski on silmatorkavaid omapäraseid jooni ja peaksite seda omapära oskama paigutada ka ehitustesse.”

“Milliseid jooni loete eestlastel omapäraseks?”

“Eestlased tuletavad teataval määral meele shotlasi. Teid võiks nimetada põhjamaade shotlasteks ― kõige paremas mõttes. Eestlased näivad tegutsevat väga kokkuhoidlikult ja ettevaatlikult. Teisiti see pole vist mõeldavgi teie majanduslike resursside juures. Siis puudub veel silma usaldava vabaduse tunnuseid. Rahvas võib näiteks õhtul Kadriorus jalutades rahulikult vaadata sisse presidendi lossi akendest.”

“Kas jääte kauaks Eestisse?”

“Seekord mitte. Aga ma tulen varsti jälle tagasi. Ka Londonis kõnelen kõigile sellest huvitavast ja sihikindlast tööst, mis tehakse Eestis.”

Alfred Bossom kuulub konservatiivsete parteisse ja ühtlasi komisjoni, mis tegeleb Londoni linna korteriolude korraldamisega. Sellest ongi tingitud mr. Bossomi huvi Tallinna ehituste vastu.