Hollandi katus Eesti kalajahuvabrikule

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Hollandi katus Eesti kalajahuvabrikule.
Allikas: Uus Eesti, 23. aprill 1938, nr. 110, lk. 5.

Eterniidist katus on tule- ja veekindel ning poole odavam kui plekkkatus.

Neljapäeval ja reedel [21. ja 22. aprillil 1938] saabus Hollandist Pärnu kalaeksportöör A. Tollile viimase poolt ehitatavs kalajahuvabriku hoone katus. See tuleb 1.20 cm suurustest eterniitplaatidest, millist ehitusmaterjali meil Eestis tarvitatakse esmakordselt.

Eterniit on tsemendi ja aspesti segu, tule- ja veekindel ning väga odav. Üksik plaat maksab tolli- ja veokuludega kr. 1.50 – kr. 1.60. Kogu ehitusel oleva kalajahuvabriku hoone katuseks kulub 500 eterniit-plaati, millised kaaluvad 16 kg. Ja on paksuselt ainult 6 mm. Plaadid asetatakse kruvidega sarikatele ning niisuguse katuse pealepanek ei võya keskmise hoone juurs rohkem aega kui vaevalt päev-poolteist. Olgu võrdlusena tähendatud, et samasuurune plekkkatus (1.20 cm.) läheb maksma kr. 3.50 ümber, kusjuures plekist katuse iga on ainult 20–30 aastat, eterniit selle vastu peab vastu vähemalt 50 aastat.

Eterniit katuse-tahvlid, seinad, igasugused torud, isegi korstnad, ka lauad, köögi sisseseaded, tualettasjad jne. valmistatakse Amsterdamis ühes suuremas vastavas vabrikus. Hollandis on eterniit väga laialdaselt levinud ehitusmaterjal, kuna ta omab väga rohkel määral voorusi, millega ei saa võistelda plek, puu ja kivi.

Kalaeksportöör A. Tolli on saavutanud vabrikuga, kust ta oma tööstusele esimese eestlasena katuse tellis, kokkuleppe, jäädes eterniidi ainuesindajaks Eestis. Juba enne, kui esimene saadetis eterniiti Pärnu saabus, avaldasid mitmed soovi seda uudset ehitusmaterjali ehitusteks tellida.