Kõnelus uue ministriga

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Kõnelus uue ministriga.
Allikas: Uus Eesti, 17. märts 1936, nr. 75, lk. 3.
1 pilt.

O. Kask asub ametikohuste täitmisele esmaspäeval.[muuda]

Esmaspäeval [16. märtsil 1936] uueks sotsiaalministriks nimetatud senine Pärnu linnapea Oskar Kask asub tegelikult oma ametikohuste täitmisele uue ministrina tuleval esmaspäeval [23. märtsil 1936]. Vahepealse aja kulutab ta oma seniste ametite üleandmiseks.

Minister O. Kask viibis esmaspäeval Tallinas, kuid sõitis veel samal õhtul Pärnu tagasi.

Kuna O. Kask on Pärnu linnapeaks valitud, mitte nimetatud, siis linnaseaduse järgi peab tema vabastamine linnapea kohalt sündima linnavolikogu poolt.

Esmaspäeval teataski sotsiaalminister O. Kask Pärnu linnavalitsusele ametlikult oma lahkumisest Pärnu linnapea kohalt. Kohe kutsuti sel puhul kolmapäeva [18. märtsi 1936] õhtuks kokku linnavolikogu erakorraline koosolek, mille päevakorras on senise linnapea O. Kase lahkumise teadaanne Pärnu linnapea ja Pärnu vaeslastekohtu esimehe kohalt ning vaeslastekohtule uue esimehe valimine.

Kuna Pärnu linnavolikogu koosseisust on vahepeal üle 30% volinikke välja langenud (nimelt 31%), siis kuulub maksvate seaduste järgi uus linnapea Pärnus nimetamisele vabariigi valitsuse poolt.

On arvata, et Pärnu linnavolikogu kesknädalasel koosolekul seatakse üles linnapea kandidaat, see teatatakse siis Tallinna ja kandidaadi vasuvõtmise korral võiks uue linnapea ametisse nimetamine sündida juba reedesel [20. märtsi 1936] vabariigi valitsuse koosolekul. Ka linnanõunik Zube, kes alles mõni kuu tagasi sellele kohale Pärnu linnavolikogu poolt valiti, tuli hiljuti kinnitamisele ja nimetamisele vabariigi valitsuse poolt.

Vestlus uue ministriga.[muuda]

Teisipäeval pöördus “Uus Eesti” toimetus telefoniteel Tallinnast Pärnu uue ministri O. Kase poole, et kuulda ta kavatsusi sotsiaalministrina. Küsimusele vastas minister O. Kask, et temal on praegu veel varajane kõnelda uutest kavatsustest sotsiaalministeeriumis. Lähemalt on see võimalik siis, kui olen asunud ametikohuste täitmisele.

Mis puutub sotsiaalministeeriumi, siis on selle osakonnad ka praegu olemas. Nad töötavad aga mitme ministeeriumi juures ― teedeministeeriumis ning haridus- ja sotsiaalministeeriumis. Esmajoones tuleb neid koondada sotsiaalministeeriumi alla, koostades endistest osadest uued koosseisud.

Mis puutub ministeeriumi asukohasse, siis tuleb esialgu, kuni oma korteri saamiseni, ruume paluda riigikogult. Neis ruumes asub praegu siseministeerium, kes lähemail päevil kolib sealt välja oma ruumesse. Riigikogu ruumes tuleb töötada vahest 3―4 kuud. Lähemalt selgub aga kõik ametisse astumise järele.