Kaja/1934/01/25/Uus põhiseadus hakkas maksma

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Uus põhiseadus hakkas maksma.
Allikas: Kaja, 25. jaanuar 1934, nr. 21, lk. 1
Pilt
Kaja 1934.svg


Valitsuse südaöine pidulik koosolek.[muuda]

Peaminister K. Päts president-riigivanema asetäitjaks.[muuda]

23. jaanuari viimase tunniga lõppes vana põhiseaduse võim ja keskööl vastu 24. jaanuari hakkas maksma uus. Selleks silmapilguks kogunesid vabariigi valitsuse liikmed riigivanem K. Päts'iga eesotsas Toompea lossi valgesse saali valitsuse koosolekule. Valitsuse liikmed ja riigisekretär olid piduliku sündmuse puhul frakkides. Koosolekul viibis ka sisekaitse ülem kindral Jonson. Lahtise akna juures kuulati ära Harjuvärava mäelt lastud 21 aupauku ja hümn lossiplatsilt.

Selle järele esines riigivanem K. Päts valitsuse liikmetele uue põhiseaduse maksmahakkamise silmapilgu kohase kõnega. Ta ütles muuseas, et mõnelt poolt on väidetud, nagu ei oleks senised vabariigi valitsused ega ka riigikogud midagi head teinud. See ei ole aga nii. Vana põhiseaduse alusel on vabariigi arenemiseks ja iseseisvuse kindlustamiseks tööd tehtud palju ja suure innuga. Edasi avaldab riigivanem lootust, et seda algatud tööd jatkatakse sama hoolega ja uus põhiseadus tuleb õnnistuseks Eesti rahvale.

Riigivanemale vastas välisminister J. Seljamaa, kes ütles muuhulgas järgmist: “Meie oleme õnnelikud, et elame üle ühelt põhiseaduselt teisele ülemineku silmapilgu niisuguse juhi all, kui seda on hra K. Päts. Kui meil on olnud kõigesuuremad raskused, siis on ikka valitsust moodustama kutsutud Konstantin Päts.”

Selle järele kirjutati alla uue põhiseaduse jõusseastumise otsusele, milles öeldakse, et senine riigivanem nüüd peaministrina on asunud president-riigivanema kohuste täitmisele. K. Päts kirjutas nüüd alla oma kahele esimesele käsukirjale, nimelt et ta peaministrina asub president-riigivanema ülesandeid täitma ja et nimetab peaministri asetäitjaks välisministri J. Seljamaa.

Kuna uue valitsemise seaduse järele, mis teisipäeval “Riigi Teatajas” ilmus, nõutakse ka valitsuse liikmetelt ametivannet, siis kirjutasid kõik valitsuse liikmed riigivanemaga eesotsas vastavale vandetõotusele alla.

Selleks ajaks olid riigivanema kabinetti kogunenud ka sise- ja kohtuministeeriumi kodifikatsiooniosakonna liikmed, riigisekretäri abi, riigivanema vanem käskudetäitja ohvitser ja noorem adjutant.

Valitsuse koosolek ning aktide allakirjutamine pildistati. Sellega oli ametlik toiming läbi, mis kestis umbes kolmveerand tundi. Selle järele mindi riigivanema sisemistesse ruumidesse, kus veel tükk aega teelauas koos istuti.