Kaja/1934/02/25/Rahwas läheb wabside peale kurjaks

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Rahvas läheb vabside peale kurjaks.
Allikas: Kaja, 25. veebruar 1934, nr. 48, lk. 3.

Lüganusel ähvardati vabside kõnemeest kotiga. Petserimaal levitatakse vabside broshüüre Nikolai 2. pildiga. Peipsi ääres lubavad kihundajad tsaaririiki ja vana kalendrit.[muuda]

Vabadussõjalased on praegu ihust-hingest ametis, et oma riigivanema kandidaadile Larkale rahvalt poolehoidu kaubelda. Maal korraldatakse koosolek koosoleku järele, et rahvast rääkida tummaks ja teisi riigivanema kandidaate pigimustaks tõrvates, oma kandidaati natukene heledamas valguses paista lasta. Et aga maarahvas igasuguseid apostleid hindab nende tegude ja omaduste järele, ei lase inimesed end mõrda tõmmata. Selletõttu kujunevad koosolekud vabside kõnelejaile raskeks, ega too neile kasu, vaid vihastavad ainult rahvast, nagu see selgus palvepäeval Lüganusel Virumaal. Seal oli kuulutatud välja kõnekoosolek, kus kõnelejaks pidi olema A. Sirk ise, kuid ilmus Narva vabs K. Podrätsik. Rahvast ilmus koosolekule arvukalt, et kuulda uut evangeeliumi ja siis otsustada, kas ta hea või halb. Alul kuulati kõnemeest rahulikult, kuid siis, kui kõneleja hakkas maha tegema teisi riigivanema kandidaate, tekkis pahameeletorm. Hüüti vahele ja nõuti vabside tegevuskava selgitamist ja mille poolest on vabside kandidaat teistest parem? Kui kõneleja pajatas teiste kandidaatide vigadest, siis vastati vahelehüüetes, et see, mida teised on teinud on teada, kuid räägitagu, mis nende enda kandidaat teinud, palju ta mitte-midagi-tegemise eest on riigilt pensioni saanud jne. Läbirääkimistel võttis sõna ka üks õpetajaist, kelle vabside poolehoidjad lubasid kotti ajada. See ajas rahva meeleolu veel ärevamaks. Rahvas kisas „vabsid kotti“. Mürgel aina kasvas ja politsei oli sunnitud koosoleku lõpetama. Podrätsik lahkus pettunult Lüganuselt.

Nikolai 2. vabside presidendiks.[muuda]

Mõne päeva eest laotati Petseris ja maakonnas lendlehti, mille esiküljel figureeris endine vene tsaar Nikolai II, oma täies hiilgevormis. Nagu ligemal järelvaatamisel selgus, oli Nikolai pilt kleebitud vabside kandidaadi A. Larka pildile peale, kuna broshüür oli seesama. Nikolai pildi all oli lugeda; „põhiseaduse lahingu juht vabadussõjalaste poolt Eesti rahvale esitatud kandidaat riigivanema kohale“. All nurgal EVL. kirjastus. Kohapeal tekitab see broshüür palju naeru. Mõned arvavad isegi et selle sildi all võiks vene külaelanikkude hulgas hästi läbi lüüa. Kelle korraldusel nimetatud lendlehed välja lasti, ning kust hangiti Nikolai pildid, on selgumata. Nikolai pilt on pruunitooniline, õlal lai lint ja rinnas hulk aumärke.

Peipsi ääres lubatakse tsaaririiki.[muuda]

Lisaks töötatöölistele ja pahempoolsetele sotsialistidele (kommunistidele), püüavad vabsid oma mõrda ajada ka Peipsi venelasi ja setusid. „Vüürerite agendid rändavad aina mööda vene külasid ning tõotavad venelastele tagasi tuua tsaaririigi, vana kalendri, odava viina ja turu Peipsi tintidele. Sinna juurde lubatakse muidugi ka maid ja metsi, ametikohti ja leiba ning lõbu ― nii palju kui venelase süda eales igatseb.

Mustvees ja Kasepääl püüdis venelastele auku pähe rääkida üks vabside agitaator, kes aastat 8―9 tagasi samadel radadel kiitis kommunistlikku korda. Ühel koosolekul tunti aga endine kommu ära, mispeale venelased pistsid sõimama: „Shuulik tõi! Anna meile enne see paradiis kätte, mis varem lubasid!“

Maal selliseid agentide parvesid nähes küsitakse pead vangutades ― kust tuleb kõik see hiigla raha, mis vabsidel kasutada on, varem pole isegi valimiste eelpäevil nähtud niipalju kihutuskõnelejaid, kui neid praegu liigub.