Kaja/1934/03/10/Wabside kihundajad ülekuulamisel

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Vabside kihundajad ülekuulamisel.
Allikas: Kaja, 10. märts 1934, nr. 59, lk. 3.

Võrumaa kaupmees levitas kodusõja ähvardusi.[muuda]

Võrumaal Krabi vallas elutsev kaupmees Peeter Masu, vabside erakonna kohapealne tegelane, kuulati neljap. [8. märtsil 1934] üle Võru kaitsepolitsei ametnikkude poolt. Ülekuulamisel ja juurdlusel tehti kindlaks, et kaupmees on ümbruskonna rahva keskel arendanud riigivastast kihutustööd. Ta on poerahvale korduvalt seletanud, et "vabadussõjalaste" erakond astub relvadega välja, kui Larka ei peaks saama riigivanemaks. Toompea tulevat teha puhtaks. Valitsuse liikmete elu ei olevat vabsidele mitte puutumata. Nad on igasuguse vägivalla peale valmis.

Tehes Larka kasuks kihutustööd, on kaupmees ühtlasi ähvardanud inimesi, kes Larkale tõrguvad alla kirjutamast. Ta on lubanud ka neid "meeles pidada", kes teistele kandidaatidele sooviavalduse annavad.

Larkale allakirjutajad on Masu käest saanud meeleheaks viina ja suupistet.

Kaupmehe kihutusetööst teatasid kohalikud elanikud Võru politseile. Juurdlusel tehti mitmete tunnistajate varal kindlaks riigivastaste ja ärevate juttude levitamine. On tõenäoline, et kaupmees nende andmete põhjal arreteeritakse.

Ümbruskonna elanikel on hea meel, et saavad vabside terroristist lahti. Ega erakond ei tohiks ikkagi revolvri abil omale poolehoidjaid hankida, arvavad Võrumaa põllumehed.

Poliitilise politsei poolt on veel üle kuulatud Võrumaal Peri valla vabside osakonna esimees Ortus, kes samuti on levitanud juttu vabside sõjariistus väljaastumise kavast, kui Larka ei peaks saama võimule.