Kommunism süveneb Hispaanias

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Kommunism süveneb Hispaanias.
Alapealkiri: Pilk välispoliitikasse.
Allikas: Uus Eesti, 24. aprill 1936, nr. 110, lk. 2.

Kuigi praegu Hispaanias viibiv tuntud kommunist Bela Kun väidab, et tema “midagi ei tea” ja Hispaania siseasjadesse end ei sega, võtab kommunistlik areng Hispaanias järjest tõsisema kuju. Selleks aitavad omaltpoolt kahtlemata kaasa need kommunistlikud tegelased, kes omalajal Hispaaniast põgenesid Venemaale, nüüd aga suure kiirusega saadetakse kodumaale tagasi tegema enamlist Hispaaniat. Selleks pingutab jõudu samuti kommunistlik keskus Prantsusmaal, kus Hispaania asjade arenguga üldiselt ollakse rahul, kuid kartes ebameeldivaid mõjutusi eelolevatele prantsuse valimistele, nõutakse kommunistliku pearünnaku teostamist Hispaanias alles pärast prantsuse valimisi, s. o. pärast 3. maid. Kuna aga on karta Hispaania kommunistide üliagarust, lähetati kiiresti kohale kommunistid Mironoff, Ackermann ja Wolfgang, et need kohapeal nõuaks Moskva juhtnööride täpset täitmist.

Välisajakirjandus märgib, et vaatamata neile ettevaatusabinõudele, teostatakse energiliselt samme kommunistliku diktatuuri sisseaseadmiseks Hispaanias. Pea kõikides garnisonides on loodud juba sõdurite nõukogud, kes valvavad ohvitseride tegevuse üle. “Guardia Civil” aga tervitab väljasirutatud rusikas käega.

Olukord tuletab järjest rohkem meelde Kerensi valitsemisaega Venemaal. Peaminister Azana poolt välja kuulutatud vabariigi kaitseseadus võtab tegelikult parempoolsetelt parteidelt viimase võimaluse pahempoolse rahvafrondi programmi teostamise vastu võitlemiseks ja võimaldab pahempoolsetele “vabariigi nimel” kõiki nende poolt heaksarvatavaid samme.

Maal kujuneb maavõõrandamise viis järjest omapärasemaks. Viimaste teadete järele on juba 40.000 perekonda asunud maal “omale pinnale”. Need pole aga endised maatöölised, vaid peamiselt töölised linnadest, kes omal käel maid “võõrandavad” ning seniseid maaomanikke ja rentnikke mineva kihutavad.

Liiklemistööliste seas on organiseeritud eriline komitee, mille esindajad kommunistliku revolutisooni puhkemise puhul peavad hoolitsema jalamaid ühenduste katkemise eest, et sõjaväel ― kui valitsus peaks niisugust tahet avaldama ― võimatuks muutuks mässukollete summutamine. Relvad tulevad “Rahvusvahelise Punase abi” poolt.

Madridis loodi eriline “Punane saatejaam”, mis püüab luua järjekindlat ühendust kommunistlikkude keskustega üle maa. Samuti asutati Madridis eriline kommunistlik saatkond, kus peab asuma kogu kommunistliku riigipöörde aju.

Hispaania siseolukorra areng läheb päev-päevalt järjest pinevamaks ja vaevalt suudab Azana valitsus siin otsustavalt vahele astuda.