Kreeka saadik esitas volitused

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Kreeka saadik esitas volitused.
Allikas: Uus Eesti, 18. detsember 1937, nr. 344, lk. 8.

Pidulik tseremoonia Kadrioru lossis.[muuda]

Kreeka saadik Kimon A. Collas esitas laupäeva [18. detsembri 1937] keskpäeval Riigihoidja K. Pätsile oma volitused. See sündis hariliku pidulikkusega. Saadiku autot saatis läbi linna ratsaväe eskort ja lossi ees võttis saadik vastu aukompanii paraadi. Volituste üleandmise juures viibisid välisminister F. Akel, protokolliülem E. Kirotar, riigisekretär K. Terras jt.

Saadik pöördus oma volituste üleandmisel Riigihoidja K. Pätsi poole järgmise kõnega:

“Härra President! Mul on au üle anda Teile, härra President, volitused, mille läbi Tema Majesteet Helleenide kuningas Georg II akkrediteerib mind Teie juurde erakorralise saadikuna ja täievolilise ministrina.

Sel puhul olen väga rõõmus, et võin üle anda Teile, härra President, austuse ja sõpruse tundeid, mida minu kuningas Teie vastu tunneb ja tema siiraid soove Teie isiklikuks õnneks ja Eesti eduks.

Lubage, et ma väljendan uhkust, mida tunnen mulle usaldatud ilusa ülesande pärast, avada diplomaatilised suhted Kreeka ja Eesti vahel ning arendada kõige südamlikumaid vahekordi meie mõlema maa vahel.”

Riigihoidja K. Päts vastas saadikule alljärgneva kõnega:

“Härra Minister! Võttes vastu volikirja, millega Tema Majesteet Kreeka kuningas akkrediteerib Teid esimese Kreeka erakorralise saadikuna ja täisvolilise ministrina Eestis, avaldan oma tõsist rõõmu, et Tema Majesteet ja tema Valitsus on arvanud heaks sel väärikal viisil algatada lähemat diplomaatilist läbikäimist meie maade vahel.

Ma näen selles sõbralikus sammus Kreeka valitsuse soovi kõigiti soodustada lähemat koostööd Eestiga, kellega Kreekat, geograafilisest vahemaast hoolimata, lähedalt seovad kõige tõsisemad rahu ja rahvusvahelise koostöö püüded, mille kohta meil juba on olemas ilusaid tõendusi senistest kokkupuudetest.

Paludes Teid, härra Minister, edasi anda tõsise austuse ja sõpruse tundeid, mida nii mina kui ka kogu Eesti rahvas tunneb Tema Majesteedi Kreeka kuninga ja ta õilsa maa ning selle kuulsusrikka mineviku, samuti ka selle praegusaja ilusate püüete vastu, võin Teile kinnitada, et Teie oma kõrgete ülesannete täitmisel alati võite arvestada nii minu kui ka Vabariigi Valitsuse tõsist poolehoidu ja kaasabi.