Kuidas on lugu viljajumala "Pekoga"

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Kuidas on lugu viljajumala "Pekoga".
Alapealkiri: Petserimaa rahvasaadiku N. Kaliste arvamine "Peko" küsimuses.
Allikas: Uus Eesti, 5. november 1938, nr. 303, lk. 6.

Petserimaa rahvasaadiku N. Kaliste arvamine "Peko" küsimuses.[muuda]

Viimasel ajal on ajakirjanduses ilmunud teateid ja isegi ülesvõtteid setu n.n. viljajumalast "Pekost". Kirjutistes on mindud nii kaugele, et lastakse paista, nagu omaks see ebajumal veel tänapäevalgi kummardajaid ja austajaid, Petserimaa elanikud ise aga ei taha sugugi nõustuda "Peko" suhtes avaldatud teadetega.

Meie toimetuse liikmel oli selles küsimuses kõnelus Petserimaa 28. valimisringkonna rahvasaadiku Riigivolikogu liikme Nigul Kalistega, kes praegu on ka Mäe valla vallavanemaks. Rvkl. N. Kaliste on sündinud ja kasvanud ning elanud 50 aasta ümber Petserimaal ja tunneb hästi kohapealseid olusid, kombeid ja rahvast.

Kõneldes N. Kalistega viljajumalast "Pekost", avaldas ta selles suhtes kindla seisukoha, et

sellasest viljajumalast Petserimaa setu viljajumalana ei ole juttugi.

Veel vähem saab kõnet olla "Peko" populaarsusest ja pidustustest tema auks, nagu mõnelt poolt teateid on levitatud.

Tundes huvi küsimuste vastu ajakirjanduses ilmunud kirjutiste põhjal, on N. Kaliste oma lähemas ja kaugemas ümbruskonnas katsunud koguda mingisuguseidki teateid "Peko" kohta, kuid ta

pole neid saanud kusagilt.

Edasi kinnitab N. Kaliste, et kogu oma eluaja kestel pole ta kuulnud ühegi "Peko" olemasolust. Samuti ei tea ta ühtegi isikut, kes võiks kinnitada, et ta teaks, et üheski Setumaa peres leiduks veel "Peko". Kuulujutte "Pekost" on kuuldud küllalt, kuid lähemal järelepärimisel ja nende algallikate otsimisel on need osutunud kõik ainult kuulujuttudeks.

Kui "Pekost" kunagi kõnet võiks olnud olla, siis tõesti ainult muistsel ajal, ammugi, mitte aga käesoleval sajandil.

Ka Eesti Rahva Muuseumis, Tartus olevat "Pekot" on N. Kaliste käinud vaatamas, kuid see pole muutnud tema seisukohta. Seejuures märkis N. Kaliste, et kui ta Tartus näituse päevil "Pekot" on näinud, siis olnud sellel juures sedel märkusega: "Setu viljajumal Peko".

– Oleks veel kuidagi leppinud – sõnab N. Kaliste, kui nad muuseumis oleksid oma sedelikesele märkinud "Setu muistne viljajumal "Peko"," – ent "Setu viljajumal" – sellega ei saa kuidagi nõustuda.

Petserimaa rahvas oma rõhuvas enamuses on usklik rahvas – ja on seda ikka olnud. Juba seepärast

ei saa juttu olla mingist väärjumala teenimisest,

kinnitab N. Kaliste.