Lehekülg:Üleüldine ajalugu Bergmann 1879.djvu/259

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
95
Keskaeg. II. osa. 2. piir: VI, §§ 163. 164. Joann III.

salkadest pääsiwad. Jagello poeg Wladislaw III.: 1434—1444.Wladislaw III., kes Ungria krooni päris, suri Warna lahingis (§ 160, 2). Tema wend Kasimir IV.: 1447—1492.Kasimir IV. ühendas Preisi maa muist Poola riigiga, muist pidi tema kaitsmise all rüütlite käsku täitma. Kodumaal kinnitas Kasimir mõisniku seisuse endised eesõigused ning andis neile luba riigipäewal, kellest nemad kui „ainud tõsised riigikodanikud“ üksi osa wõtsiwad, oma asju saadikute läbi õiendada. Üleüldse oli kuninga nimi enam wari kui wõimus, kui Sigismund I.: 1506.Sigismund I. 16. aastasaja algusel Poola ning Leedu ühiselle troonile istus.


§ 164. Wene maa waba: Joann III.

Joann III.: 1462—1505.1. Wene maal takistas jaguwürstide woli (§ 124), ehk ta küll Moskwa suurwürstide (§ 144, 3) agaruse ja tegewuse läbi kord korralt wähenes, riigi ühisust ning wägewust, kunni Joann III. 1462 suurwürsti auujärjele astus. Loomu poolest ettewaatliku aga kindla meelega, sääl juures terawa mõistusega ning osaw parajat aega tähele panemas, pidas tema walitsusekeppi tugewaste peus ning püüdis oma elunõuet, ‚lahutatud riigijagusid koguda, laiendada, üheks Wene riigiks ühise walitsuse alla kokku liita, omadelle õnneks, waenlastelle hirmuks‘, igapidi tüdimata täita. Ning õnn käis tema wäsimata tegewuse kannul: 43 aastase walitsuse järele wõis ta rahuga ühiselt, wabalt, wägewalt Wene maalt lahkuda.

Jaguwaldade ühendamine Moskwaga.2. Jaguwürstiwaldade ärakautamine ning Moskwaga ühendamine oli Joanni esimene päämure, sest seeläbi üksi lootis ta lahutust lõpetada ning ühisust elule äratada. Nowgorodi sõda: 1472.Nowgorodi wabadriik (§165), kes tema wõimusest kõige wähem lugu pidas ja teda paljalt „isandaks“ hüüdis, sattus kõige enne suurwürsti wiha alla, sest linna walitsus oli Moskwa saadikut pahandanud ja siis Poola kuningat Kasimiri IV. (§ 163, 3) omale kaitsjaks palunud. Aga enne kui Poolakas mõeka peusse sai, tõttasiwad Moskwa wäehulgad teele, wõitsiwad Nowgorodlased Scheloni jõe kaldal ära ja sundisiwad neid raskete tingimiste all rahu tegema: nemad pidiwad Moskwa suurwürsti omaks walitsejaks tunnistama, aastas maksu ja 15,000 rubla sõjakulu maksma. Kuid juba mõne aasta pärast läks waen uueste lahti. Nowgorod langeb: 1478.Nüüd ei leppinud Joann enam mitte, waid „tahtis Nowgorodis niisama walitseda nagu Moskwas“ ning kautas sellepärast endise walitsuse märgidgi ära. Sedasama wiisi ühendati Twer.Tweri, Weri, Wjätka, Permi ja muud maakonnad Moskwa riigiga. Kõigest pool Rjäsani würstiriiki ning Pihkwa linn jäiwad wanale järjele.