Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/116

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

piimas või õlles, harukorril vees, ja antakse seda keedetud vedelikku mõni tilk söögiga või joogiga ihaldatud isikule. Kreutzwald teab, et sihile päästakse, kui karvu soovitava isiku rõivaissegi õmmeldakse (Der Esten ab. Gebr., lk. 27).

Viljandimaal pannakse palju rõhku karvakaku ehk karvakaraski peale. Niisugune karvakakk küpsetatakse jahust ja rõõsast piimast, kuid sõtkumise ajal lisatakse taignasse juukseid ja muid karvu sellelt isikult, keda meheks saada soovitakse; muidugi lõigatakse juuksed või karvad enne sissesõtkumist hästi peeneks, et nad söömise ajal tähelepanu ei ärataks. Küpsemapanekul peetakse veel taigu silmas: Küpsetaja selg olgu ahju poole; ta lükaku karvakaraski jalgade vahelt ahju ja ütelgu ise:

Ahju, ahju, armukarask,
Läbi reie rõõmukarask!

Niisuguse karvakaraski peab tüdruk ise meesterahvale süüa andma, siis lähevad tüdruku soovid tingimata täide.

Satub juukseid või karvu kellegi vihamehe kätte, võib vihamees nende varal karvade omanikule häda teha. Kreutzwaldi Pikkjalg, Osavkäpp ja Teravsilm nimelises jutus pannakse varas puuri kinni. Teravsilm saab varga habemekarvu kätte ja põletab neid. Vargale tuleb kohe hirmus häda; ei aita, ta peab oma õiget nägu näitama (Eesti r. ennemuistsed jutud, lk. 17). Kuigi Kreutzwald jutu vabalt sepitsenud, on varga karvade kõrvetamine ja selle tagajärg moodustatud ometi täiesti rahva arvamiste alusel.

Soomes ustakse juukseid ja karvu umbes samasugust väge omavat kui Eestis. Soomes arvatakse veel, et kui vihamees kellegi karvu kätte saab ja neid kirikukelladega ühendab, karvade omanik mõistuse kaotab. Ka langetõbe võib vihamees niisugusel puhul saata (Hämäläinen, Ihmisr. sub., lk. 33). Venelased tarvitavad juukseid niisama pahategemise vahenditena.

Soomlased, eestlased, liivlased tunnevad veel laste harjaste võtmist. Sündinud lapsel on harjasesarnaseid karvu, mis lapsele edaspidi võiksid tuska sünnitada. Neid tuleb kõrvaldada. Seks tehakse jahudest taigen ja hõõrutakse sellega last. Wiedemann seletab, et lapse emajuukseid ehk titejuukseid vaja kõrvaldada. Kui seda ei tehta, saab laps pärastpoole kurja silma (Aus d. inn. u. äuss. L., lk. 472). Saarlased nõuavad lapse ihukarvade kõrvaldamist, muidu kasvavad need sissepoole ja laps saab rinnahaiguse (Sitzungsberichte der Gel. Estn. Ges. 1886, lk. 47). Kuna eestlased laste harjaste võtmise toime


116