Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/225

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.Põder

Vanataadi nõu peale teinud mees püünise ja saanud sellega põdra kätte. Nülginud põdra kõhu alt naha maha, kui Vanataat sinna tulnud ja ütelnud, et Jumal mehele põdra annud. Mees uhkelt vastu: „Ei annud! Ise püüdsin!“ Põder kohe maast üles, jookseb metsa. Sest saadik põdra kõhualune valge (Miks, 50: Dähnhardt, Natursagen III, lk. 87).

Põder on ilmade ettekuulutaja. Seisab ta metsatukas õieti vagusalt, kestavad head ilmad kaua edasi; pistab ta aga jooksu ja käib palju kohti läbi, oodatakse varssi halbu ilmu. Niisama tuleb halbu ilmu, kui põder üle nurme jookseb. Põder ajab jõulu ja kolmekuninga-päeva vahel sarved peast maha. Mahaaetud sarved tallab ta jalgadega nii sügavalt maa sisse, et ükski sarvi naljalt üles ei leia.


Hirv.

Meil haruldaseks jäänud hirved põlvnevad rahvajutu järele inimesest. Kord läinud õde, venda metsa marjule. Metsas eksinud nad ära, vennale tulnud kange janu. Viimaks leidnud nad allika. Vend tahtnud allikast janu kustutada, kuid äkisti hüüdnud hääl: „Ära joo! kes seda vett joob, saab jäneseks!“ Vend ei joonud, vaid sammunud õega edasi. Pea juhtunud nad teise allika juurde. Vend tahtnud jälle juua, aga hääl hüüdnud: „Kes siit joob, saab rebaseks!“ Õde palunud venda mitte juua. Edasi sammudes kasvanud venna janu. Juba jõudnud nad kolmandale allikale. Siin hüüdnud hääl: „Kes seda vett joob, saab hirveks!“ Vend ei hoolinud, vaid joonud. Silmapilk moondunud ta hirveks. Õde katsunud hirve sukapaela otsas küll koju viia, aga hirv kiskunud enese lahti ja joosnud metsa. Sest saadik on hirv metsas.


Jänes.

Jänes tekkinud koerast. Legendi järele pannud Jumal Aadama küljeluu kännu otsa kuivama, et sellest küljeluust naist teha. Väike koer näinud seda, naernud ja söönud kondi ära. Jumal tahtnud koera kinni võtta, haaranud saba peosse, kuid koer tõmmanud saba katki ja joosnud metsa, kus ta jäneseks moondunud. Naermise pärast on ta pealmine mokk lõhkenud.

Jänes esineb praeguse rahvausu järele sagedasti õnnetuse ennustajana. Alati ei ole ometi jänes säärases kuulsuses olnud. Muiste peeti teda palju enam pühaks loomaks. Mis-


225