Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/227

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


Seevastu on enam haruldus surnute esinemine jänestena. Tuntakse aga juhtumusigi, mis tunnistust annavad õelate inimeste kodukäimisest pärast surma jänese näol. Skandinaavlaste usu järele esinevad naisnõiad, iseeneste tapjad, tapetud ja jumalapilkajad pärast surma jänese kujul. Taani rahvausu järele muutuvad naisterahvad, kellel raske elust lahkuda, pärast surma jänesteks (Kamp, Danske Folkminder, lk. 197). Rootsi nõianaised jooksevad jänestena või esinevad kassidena (Folkminnen V, H. 4—6). Tuntakse aga juhtumusigi, mis tunnistust annavad õelate inimeste kodukäimisest pärast surma jänese näol.

Niihästi germaanlastel kui slaavlastel esineb jänes ennustava loomana ja sama au osaliseks on ta eestlastegi seas pääsnud.

Vanad jutud teavad, et endisel ajal kottipandud kass vanapaganale kiriku juures jänese pähe hõbe-rublatüki eest müüdud. Germaanlased väidavad, et niisugune raha ta omanikule viimaks ikka õnnetust toob (Meyer, Der Aberglaube des Mittelalters, lk. 344).

Vaimudest tekkinud jänese püüd käib selle peale inimest hukka saata. Ei siis ime, et ta ilmumist, nimelt üle tee jooksmist peetakse õnnetusemärgiks, niisama ka, kui jänes suvisel ajal tuleb elumaja lähedale või viljast välja kargab. Sama usuvad mitmed teisedki rahvad, näiteks venelased (Этногр. об. X, lk. 69).

Jänest hommikul vara näha kuulutab halba päeva ette. Kui jänesejahile minnakse ja jänes paremalt poolt üle tee jookseb, on hea jahiõnn, kui aga pahemalt poolt, — halb (Põltsamaa). Teisal väidetakse just vastupidi, nii näiteks Tallinnas. Jookseb jänes otse ees, ei ole õnne ega õnnetust (Muhu).

Kui kevadel põldudel palju jäneseid näha ja jänesed julgesti juurde tükivad, tuleb suvel lamba-ikaldus (Jõhvi). Õunapuude ümber pandud lihasuitsutamis-malgad hoiavad jäneseid õunapuudest eemale (Rõuge).

Kui jänese pealuu toa-ukse alla maa sisse pannakse, ei saa sellest majast tüdruk iialgi mehele (Ambla).

Nähakse jänesest und, loodetakse, et mingisugune vargus ilmsiks tuleb.

On koer jänese murdnud ja visatakse jäneselihaga raskejalgset naist, tekivad lapse ihu peale jänese jäljed.

Tahab keegi jänest käega kinni püüda, peab ta enne hüüdma: „Küki maha! küki maha!“


227