Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/23

Allikas: Vikitekstid
See lehekülg on heaks kiidetud.

Laulu teisendites kannab see Udres, Kudres vahel ainult Kudrese nime. Ühes Kadrina teisendis nimetatakse Kudrest kuu sulaseks, kuna päevapoisikesele nimi Pilles antakse (E. r.-laulud, lk. 137). Seda Kudrest või Pillest, mis ta nimi olgu, esitatakse suure Don Juanina, kes Pille, Anne, Kaie ja Maie tütarde juures käib metsas magamas (E. r.-l., lk. 134). Sellest Don Juani teost hakkab mets põdema. Veske üleskirjutistes kõneldakse pilvetütardest, teisendites aga nimetatakse Pille tütreid. Pilvedega ega pilvetütardega pole sel päevapojal igatahes midagi tegemist. Prof. K. Krohn ütleb: Ei taha võimalik olla selle haruldase vormi põhjal muinasusulist ühendust päeva kui meheliku ja pilve kui naiseliku olemuse vahel välja seletada. Laul on, nagu üks Kadrina teisend selgel sõnal seletab, lihtne kiigelaul, mida noored tüdrukud kiigel laulsid (Eesti Üliõp. Seltsi Album IV, lk. 162—172).

Päikesepoegadest tahaksin oletada, et need muile inimestele eeskujuks peaksid olema. Arvatakse ju päikest kõige elu ja edu allikaks, kui ka Salme ja Kureneiu ta süüregistrisse mõnd viga panevad. Kuid rahvalauludes alanevad päikesepojad alatute isikute hulka. Nende päritolu jääb rahvalaulude järele täiesti hämaraks. Kahtlen väga, kas edo ilma, päevapoega ja Udres, Kudres poisikene taeva päikesega mingisuguses lähemas ühenduses seisavad. Võimalik, et nad mõnel iseäralikul põhjusel päevapoja nime pärinud, ilma et küsimusse tulid mingisugused suhted päikesega. Vaevalt oleks säherdune päikesepoeg Salmet ja Kureneiut kosides säärase Don Juanina ja röövlina esinenud.

Soomlasedki tunnevad päevapoega. Väinämöinen läheb tule äraneelanud haugi püüdma, kardab aga havis leiduvat tuld. Päevapoeg tuleb Väinämöisele appi, kuid ta arvab abi saatmiseks isa pussi tarvis minevat. Soovi avaldamise peale langeb pilvest puss päevapoja ette.

Selle pussi varal saab päevapoeg havi kõhust tule kätte. Kuid tuli pääseb päevapoja käest lahti, kõrvetab Väinämöist ja läheb oma teed (XLVIII, 193—248). Vanas „Kalevalas” pakub päevapoeg Väinämöisele abi havi noota ajamiseks, kuna Uues „Kalevalas“ päevapoja asemele astub väike mees merest.

„Kalevala“ päevapojast paistab päikesest päritolu palju paremini silma kui eesti rahvalauludest. „Kalevala“ päevapoeg avaldab rohkem julgust kui Väinämöinen. Isa päikese abi peale lootes pääseb ta sihile. Ta teod tunnistavad, et ta tõesti päikeselt pärit: ta ei karda tuld ega kuumust. Soom-


23