Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/90

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

linna ehitamiseks laevaga palju laudu kaasa toonud (Sitzungsberichte der Gel. Estn. Gesellschaft 1877, lk. 35).

Pika otsimise järel jõuavad rahvateadete järele laevamehed läänes niikaugele, et vesi paksuks muutub nagu veri, aga sellest hoolimata purjetavad laevamehed pimeduses edasi. Viimaks on meri usse täis, vesi paks nagu puder, ussid kipuvad laeva ronima. Meestel on tegemist küllalt nende tagasitõrjumisega, aga ussisõnadega saavad nad neist siiski jagu; mõõgad pannakse laeva ninasse usse lõikama. Usside paljuse pärast ei suuda laev viimaks siiski enam edasi purjetada. Mehed jõuavad otsusele, et nüüd on maailma ots käes.

Laevamehed teevad mitu katset teadetesaamiseks oludest väljaspool laeva, aga ilma tagajärjeta. Väljasaadetud kaotavad rääkimis- või nägemisvõime ja laevamehed peavad niisama targalt tagasi tulema kui nad teele läinud (Kolmas Rahvaraamat, lk. 54).

Ka ida pool on maailma äär otsata kaugel. Tahab keegi maailma otsa jõuda, peab ta juba lapsena teele minema, iga päev edasi rändama ja jõuab alles raugana taeva äärele, kuid enne taevasse pääsmist sureb ta vanaduse pärast (Hurt III, 18, lk. 291). Teatakse ometi juhtumust, et otsijad pääsnud kord maailma otsa, ilma et enne oleksid surnud. Jõudnud seal kõrge müüri juurde, mille otsa üks roninud vaatama, mida teisel pool müüri näha. Ronides rääkinud mees veel, müürile jõudes vaikinud aga, ajanud käed laiali ja kadunud müüri taha (Neljas Rahvaraamat, lk. 64). Kreutzwaldi muinasjutu järele jõuab noormees 7 aasta pärast sihile (Eesti rahva ennemuistsed jutud, lk. 47).

Uuemal ajal kõneldakse, Ungari sõja ajal 1849. aastal käinud soldatid maailma otsas ja löönud naelad taeva seina sisse (Hurt, Eesti astronoomia, lk. 6).

Tavalisesti arvatakse meil, nagu puuduksid Eestis rahvaluule teated maailma hukkamineku kohta täiesti, kuna germaanlased sellest mõndagi teavad kõnelda. Ei, Eestiski leiduvad sellest algidud, kuna aga puudub üksikasjalisem arenemine.

Rahvaluule tunneb andmeid, mille järele maailma otsas suure müüri taga asuvad koerakoonlased, kes sealt välja kipuvad. Ühe teate järele on koerakoonlased seal takistamas inimeste taevasse pääsmist, üldisema arvamise järele aga asuvad koerakoonlased maailma otsas kõrge mäe taga, mille peal sõjaväed valvavad, et nad sealt maailma välja ei pääseks. Mõne väite järele saadab iga riik oma sõjamehi sinna vahti pidama. Vanemal ajal, kui selle müüri, teisendi järele mäe


90