Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/92

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

kui ka tatarlaste muistendi koerad tuletavad kõigiti elavalt meelde skandinaavlaste fenrishunti ja midgardimadu, kes niisama maailmale lõpu teevad, kuid skandinaavlaste maailma lõpu kättetulemine areneb ometi teist viisi.

Veel teatakse, et maailma otsas suure müüri taga asuda katk. Ühed arvavad katku sinna olevat ahelaisse pandud, teised jälle, et ta seal vabaduses viibida, kuid sõjavägi pidada müüril vahti, et katk sealt välja ei pääseks. Niisuguse arvamise tekkimise on muidugi põhjustanud asjaolu, et katku, aga ka mõne muu nakkava haiguse puhul sõjamehed pandud valvama ja takistama kokkupuutumist tõbemöllava kohaga.

Lutsi maarahva teadete järele on kõige suurem, kangem üheksas pikkene raudus kinni; kui see kord lahti pääseb, on maailma lõpp käes (O. Kallas, 80 Lutsi M, muinasjuttu, lk. 381).

Germaanlaste arvamise järele leidus juba enne maailma loomist Ginnungagapi — tühja ilmaruumi — põhjapoolses otsas Nilfheim = udula, pime, külm ruum, lõuna pool otsas aga Muspelheim = leekla, kuum, valge ruum. Udulast voolas kaksteistkümmend jõge välja, mis Ginnungagapi tühjust täitsid. Kaugemal väljavoolu kohast muutus vesi jääks, nimelt põhjas, kus maru valitseb, kuna leekla pool valitseb soojus ja vaikus. Kokkupuutunud kuumusest ja kahust tekkis inimkuju Ymir (Simrock, D. Mythologie, lk. 6).

Germaanlaste oletamise järele ümbritseb maad jõgi Ifing; mõnikord nimetatakse seda ka maailma-mereks. Igatahes piirab vesi igast küljest maad (Wägner, Unsere Vorzeit, lk. 17).

Slaavlased arvavad, nagu eestlasedki, et maailma otsas taevas ja maa teineteisega kokku puutuvad; sealt võib maa pealt otsekohe taevakummi peale ronida; seal asuvad eided panevad oma vokid pilvede taha (Афанасьев, Поэт. воззр. I, lk. 119; U. Holmberg, Der Baum des Lebens, lk. 11).

Rahvas ei tunne üldiselt peale piibli andmete viimset päeva, küll aga setud, kel viimsepäeva mõisted mütoloogiliste ainetega segatud. Viimsepäeva tuleku aega ei määra setud adventistide viisi kindla aasta peale ära, vaid kõnelevad üldse ta tulekust. Kristus-Jumal tuleb ühes püha Maarjaga kohut mõistma. Kohtumõistmine kestab väga kaua. Peetakse 12 suurt kohut; igast kohtust päästakse alles 12 aasta pärast läbi. Maa peal tehtud tegude järele mõistetakse kohtus palka: kurjale karistust, heale head palka. Maarja palve peale leiavad inimesed Jumala ees ikka armu. Mõtlemist süüks ei peeta. Kuna setud Kristuse viimsepäeva kohut küll tunnevad, jääb surnute üles-


92