Raudtee vagunis istudes ja teist rongi mööda sõitmas nähes näib, nagu liiguksime isegi. Vaatad kaua koske, tekib viimaks tahtmine veega edasi minna. See ilme seletab omast kohastki seda tõeasja, et mitmed kauemat aega Imatrasse vaatajad viimaks endid uputanud. Ülepea arvab rahvas, et nagu inimesed midagi jäljendavad, nii hakkab looduski inimese tegusid jäljendama. Uku mägi saab õlut ja annab selle eest sadu.
Sagedasti kuuleme, et ohverdamise puhul, aga ka muidu kolm korda ümber mingisuguse kivi, puu ehk asja ringi käiakse ehk jälle keegi enese ümber kolm ringi teeb. Niisugused ringid peavad kallaletungimise eest kaitsema, ringikäimised aga midagi ringi käidava juurde kinnitama, kus juures kolmekordne tegemine ettevõttele nagu pitsari peale paneb. Karjane jookseb näituseks kolm korda ümber karja, siis hoiab kari alati kokku. Niisugused taiad kujutavad piltlikku tegevust ja see tegevus on jäljendamisega sugulane.
Edasi usub vana rahvas, et igal taudil oma rohi olemas. Taiga tarvitades tuleb õige rohu jälgile pääseda. Muidu ei saa abi ussi hammustamise vasta, kui ei teata, missugune uss olnud. Sellepärast loetakse arstimisel ja ohverdamisel kõik ussi värvid ja tõud üles, näituseks ussi loitsumisel: Madu kimbuline, kambuline, mõni tipi, täpiline, kulu karva, kulla karva, õle karva, heina karva, muda karva, maage (?) karva, soo karva, sinika karva, sale sarapuu karva, kasteheina karvaline, madu musta, maaalune j. n. e.
Maaaluseid arvatakse 9 tõugu olevat: luu, tule, vee, kivi, saue, mulla, tuule, külma ja piimamaaaluseid. Et alati maaaluste iseloomu ei osata õieti ära määrata, võetakse arstides tihti 9 tõugu abinõusid, et kui üks ei aita, peab teine ometigi aitama. Niisama otsitakse jaaniöösel 9 tõugu rohtusid ja tarvitatakse neid arstimise puhul. Ei aita üks rohi, aitab teine ometigi. Taudi rohtu leidub ikka hulga rohtude seas.
Taigade tarvitamises valitseb veel ju vana rahva poolt kindlaks määratud seadus: similio similibus = samadele sama. Häda võib samasuguse ainega arstida, mis häda kannatavat liiget ehk kohta meelde tuletab. Paise arstimiseks tarvitatakse palka ehk kivi; mõlemad on paise sarnased. Lendavat arstitakse mõne korra puust tehtud noolega, sest et lendaval iseäralikuks nooleks peetakse ehk vähemalt noole sarnaseks. Paistetud kohta vajutatakse kulbi põhjaga: kulbi põhi on omast kohast paistetuse sarnane. Sarnane parandab sarnast, eeldatud, et arstimisel ohver ei puudu.
Veel tuleks kõrvaldamise abinõusid nimetada. Pahet ehk vaevavat vaimu arvatakse inimese ehk looma peal nägemata viibivat; seda pahe sünnitajat püütakse eemale tõrjuda. Liivlased pühkisid Läti Hindreku ajal hobuse selga, kus arvasid jumala istuvat ja hobuse jalga juhtivat. Pühkimisega lootsid nad jumalat hobuse seljast ära ajada. Mitme haiguse puhul lastakse kõvera puu alt läbi pugeda, et seda viisi vaevajat inimesest lahutada. Niisuguste abinõude hulka kuulub ka vihtlemine, mis vanal rahval arstimise puhul sagedana arstirohuna esines ohvrite kõrval. Isegi vanu tüdrukuid arvati nagu mingisuguse vaimu rõhumise ehk vande all viibivat, mis neile ei lasknud meest kosja tulla. Niisugune vana tüdruk pidi mõne korra läbi pikuti poolitatud ja otstest kokku seotud puu pugema ja seda viisi ta meheleminemist takistajat enesest maha hõõruma, kuna ohver peigmehe ilmumisest pidi hoolt kandma.
150