Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/114

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

sama viisi kaunistati tuba pulmagi puhul. Toristki on teateid seinte ja lae katmise kohta lõuendiga[1]. Keilas ehiti vahel seinu värvitud höövlilaastudega[2].

Reigis tehti jõuluks õlgedest ristid, julkors, ilustuseks seintele laes rippuva õlgedest krooni kõrvale, partele laua kohta pandi aga männipirdudest kangas. Sellest rippus alla küünlaahel. Vahel pandi niisuguseid pirrukangaid seintelegi[3]. Nagu nimi julkors juba kuulutab, on meil siin tegemist rootsi kombega. Kaarmas sauetati jõuluks rehetuba. Seinad põrandalt paari jala kõrguseni vikiti valgeks, kuna ülejäänud osa kuni parteni kaunistati mõnesuguste ornamentidega, mille iseloom oli nurgeline. Rehetuba valgendati ainult jõuluks[4]. Saardes kaunistati kambri seinu palukavartest pärgadega; pärja sees leidusid omatehtud laternad ja pabertutid[5]. Ukse ees põles värvilistest paberitest tehtud latern[6]. Mõnes kohas ehiti seinu karukoldadega.

Lääne-Nigulas joonistati vanasti talu sissekäigu ustele Joosepi ja Maarja kuju, aga ilma Jeesuseta, teisal ainult Maarja kuju. Vist kardeti piibli keeldu joonistada Jumala kuju. Joosepi ja Maarja kuju pidid tunnistama, et kujutatud isikuid oodati üheskoos jõululaps Jeesusega talusse külalisteks. Joosepi ja Maarja kõrvale tehti riste, muidugi takistuseks kurjele vaimele, et need enne Joosepi ja Maarja tulekut salaja ei tungiks majasse, vaid riste nähes põgeneksid tagasi[7]. Joosepi ja Maarja kuju joonistamine põlvnes muidugi katoliku usu ajast, milline usk ju meeleldi püüab Maarja pilti asetada majadesse ja mujale. Ehk küll rooma-katoliku usk ammu Eestist hävinud, on ta jälgi kohati säilinud sajandit kolm või pisut kaueminigi.

Saaremaal joonistati kriidiga jõulu esimese püha hommikul elamu ustele ja siledamatele palkidele hobuseid, lehmi, kukki, kanu jne. Seletati: olla hea, kui kallil päeval rohkesti loomade kujusid seinal[8]. See „hea“ tähendas muidugi seda, et loomad paremini kasvaksid ja sigiksid. Ingeri Soikkolaski joonistasid lapsed seintele kriidiga loomade kujusid, milliste joonististe otstarve aga on hämar[9].

  1. E 65895.
  2. Eesti Noorte Punane Rist 1927, nr. 1.
  3. ERA II 1, 694.
  4. E 65725.
  5. E 65110 (2).
  6. E 65112 (11).
  7. E XV 15; E 7126.
  8. E 64464.
  9. Suomi IV 11, 68.
114