Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/128

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Kuidas seletada jalatsite kandmist pühadel öödel? Rahvaseletused on muidugi rahva kohased. Vist magati kinniste jalgadega kartuse pärast, et vaimud võiksid kahju teha paljale ihule, ehk küll palja näo ja paljaste käte pärast ei kardetud. Norras usutakse, et kui jõuluöösi paljalt magatakse, maa-alused võivad teha kahju[1]. Et jõulukommetes palju ühist skandinaavia omadega, näikse kahjutegevate vaimudegi kartus ühine olevat. Kartusega kahju eest ühines tulusaamise lootus.

Kihelkonnas nõutakse, et jõuluheintele, -õlgedele pikali heidetagu ainult riietatuna ja kängituna, sest et me kõik olla matkajad maa peal[2]. Ka kuskil Tartu pool kästakse riietatuna magada, et pikk vili kasvaks ega maha ei langeks[3].

Jõululaupäeva öösi ei tule õige magamine küsimusse, — see öö saadeti mööda enam valvates, nii vanade eesti jõulukommete järgi, nii ristikoguduse alg-ajalgi.

Juba süüria kirikuisa Efraim toonitab valvamist kallil ööl: „Kes ei tahaks uneta mööda saata seda ööd, mil kogu maailm valvab; öö on käes, mis annab maailmale rahu ja puhkust[4].“

Kuna jõululaupäeva öösi aega veedeti, kuidas juhtus, magati järgmistel öödel enam korralikult, aga ikka heintel, õlgedel ja nimelt sellepärast, et magajad aasta jooksul saaksid toime vähese unega ja oleksid ikka virgad. Jõuluõlgedel, -heintel magaminegi pidi seega mõjutama isikute virkust ja suuremat töövõimet. Jäi keegi jõuluõhtul ometi magama, õmmeldi tüdrukutel kinni seelikud ja poistel püksid[5]. Järgmistel öödel ei olnud jõulupõhkudel maas pikutamine enam tingimata tarvilik[6].

Põltsamaal lubati öösi peale 12 magama minna, varemmagajatel seoti käed, jalad kinni ja tõmmati magaja köitega lae alla[7]. Risti rootslased õmblesid magajad kotti[8]. Mihkli kihelkonnas, aga mujalgi nõuti, et vähemalt üks inimene pidi kogu öö valvama; väsis see, astus teine ta asemele[9]. Pärnu pool seletati lastele, et kes magama jääb, „jäävat ilma õnnistuseta ega nägevat Jeesuse sündi“[10].

  1. Celander, Nord. jul I 111.
  2. E 67404.
  3. E 75743.
  4. Meyer, Weihnachtsfest 27.
  5. Eesti Noorte Punane Rist 1927, 12.
  6. E 64463 (2).
  7. E 64892 (4).
  8. ERA, Rootsi 1, 97.
  9. E 65026 (3).
  10. E 65115 (5).
128