Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/68

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

väidetakse, et akna kinnikatmisega katsutakse takistada vanapagana tantsimist tulevalgel[1]. Laialt arvatakse, et niikaugele kui jõuluvalguse kuma ulatub, rukkioras kannatab. Jämajas teatakse, et tulevalgus läbi akna rikub koduloomade jalgu, kõrvetab maa ära ega saada enam lõikust[2]. Käinas kardetakse, et kui jõuluvalguse kuma põllule paistab, põud suvel viljakasvu ära rikub[3]. Teisal Hiius otsitakse akende kinnikatmise põhjust mujalt: kord tulnud vaenlase vägi jõulus laastama Hiiumaad. Et vaenlane ei teaks kaldale tulla, ei näidata talle tuld[4]. Veel kardetakse, et viljapuud ei kanna vilja, kui pühil öil paistab tuld nende peale[5]. Kaarmas oletatakse, et vanapagan tulekuma väljapaistmisel saaks võimaluse oma seemet põllule külvata ning kuni kolme kesapõllu kauguseni tulepaistel kalu küpsetada.

Kuna ühel pool tavalisesti aknad jõuluöösi hoolsalt kinni kaetakse, kuuleme teiselt poolt Hiiu Pühalepast, et uks oli kogu öö lahti[6]. Lähem seletus puudub, kas pärani lahti või lukustamata. Kuid arvesse võttes, et taluelamutel lukud vanasti tavalisesti puudusid, tuleb oletada, et uks olnud avatud. Kuidas hiidlased sedaviisi endid „hulkuva lõvi“ eest kaitsid, et ta tuppa ei pääseks, jääb hämaraks. Vist arvasid nad, et ristid ja lävele pandud õlekõrred küllalt kaitset pakuvad.

Toris näis kohati just vastupidine arvamine valitsevat. Tuli peab öö otsa nõidade pärast paistma ja kaugele paistma, et neid eemale peletada[7]. Karksiski valitses arvamine, et kui jõulus kuskilt tuld ei nähtud, võidi seal aknad sisse lüüa, ilma et selle eest oleks karistatud[8]. Vist oletati, et tuleta elumaja on kuidagi nõidadega ühenduses. Uuest ajast põlvneb Helme komme seks ajaks, kui kirikulised jõuluõhtul koju tulevad, igale aknale tulesid põlema süüdata[9].

Pühadeöine tuli ei tohi kustuda, s. o. teda ei tohi lasta kustuda, — muidu järgneb inimestega või majapidamises mingisugune õnnetus või äpardus. Kustumine avaldab uuema usu järgi mõju isegi taevas.

  1. H I 3, 237 (1).
  2. E 64371.
  3. H III 5, 206 (46).
  4. E XV 5.
  5. E 57088 (32) < Karja.
  6. E 65346 (4).
  7. E 65219 (3).
  8. E 65371 (4).
  9. E 72176.
68