Mine sisu juurde

Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/30

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Meie pöördume oma ratsanikkude juurde tagasi, kes peagi orjad kaugele maha jätsid ja isekeskis Normandia prantsuse keeles kõnelesid, mida harilikult kõrgemad klassid tarvitasid, välja arvatud ainult mõned vähesed, kes uhkustades oma saksi tõugu rõhutasid.

„Mida tahtsid need poisid oma isemeeliku häbematusega öelda,“ küsis tempelhärra benediktiinlaselt, „ja miks takistasite mind teda nuhtlemast?“

„Vend Brian,“ vastas kloostriülem, „mis ühesse neist puutub, siis oleks raske seletada, miks narr narri viisil räägib; teine aga kuulub nende metsikute, uhkete ja kangekaelsete kilda, kellest ma sulle juba rääkinud ja keda ikka veel leidub võidetud sakside seas; nende suurem õnn seisab selles, et nad kõigest väest oma põlgust võitjate vastu avaldavad.“

„Minu hoobid oleksid ta peagi viisakaks teinud,“ tähendas Brian; „mina olen niisugustega ümberkäimises vilunud. Meie Türgi vangid on metsikud ja kangekaelsed, nagu seda oli ehk Odin ise, kuid kaks kuud minu majas, minu orjade ülema ülevaatuse all, tegi nad alandlikuks, taltsaks, sõnakuulelikuks ja vastutulelikuks. Kuid kihvti ja pistoda pärast pidi valvel olema, nad tarvitavad neid kohe kõige vähemal võimalusel.“

„Nojah,“ vastas prior Aymer, „igal maal on oma kombed ja viisid, ja pealegi poleks see peksmine meile mingit teadet toonud Cedricu juurde viiva tee kohta, kuna ta aga teie ja tema vahel tüli põhjuseks oleks võinud saada, kui me selle tee ise oleksime leidnud. Pidage meeles, mis ma teile ütlesin: see rikas franklin on uhke, äge, armukade ja ärritatav, mõisnikkude ja isegi oma naabrite, Reginald Front-de-Boeufi ja Filip Malvoisini vastane, kes ometi pole mõned poisikesed mängimiseks. Ta kaitseb nii tõsiselt oma tõu eesõigusi ja on nii uhke selle peale, et ta põlvneb Herewardist, kuulsast Heptarchia[1] eesvõitlejast, et teda üldiselt

  1. Seitseriiklus. Peale roomlaste lahkumist 411. a. kutsusid britlased Põhja-Saksamaalt saksid omale abiks pealetungivate scotlaste (šotlaste) vastu. Selle kutse peale ilmusid saksid ja asutasid Inglismaal seitse riiki. Tõlk.

30