Lehekülg:Kuritöö ja karistus.djvu/509

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

mene saadab korda kaks tapmist ja sealjuures unustab ta ukse lahti! Lõpuks, oma süü tunnistamine sel silmapilgul, kus asi kartma löönud usuhullustaja (Nikolai) valetunnistuse tõttu oli haruldaselt sassi aetud, ja pealegi veel, kus tõelise kurjategija kohta mingisuguseid selgeid süüdtõendavaid fakte käepärast polnud ega võinud tema suhtes isegi kahtlusi tõusta (Porfiri Petrovitš pidas täiesti oma sõna), see kõik aitas kaebealuse saatuse pehmendamiseks lõplikult kaasa.

Peale selle selgusid üsna ootamatult ka mõned teised asjaolud, mis kaebealusele kasulikud olid. Endine üliõpilane Razumihhin hankis kusagilt teated ning esitas selle kohta tõendused, et kurjategija Raskolnikov aidanud üliõpilaspõlves oma viimase varanatukesega üht oma vaest ja tiisikushaiget koolivenda ja pidanud teda peaaegu pool aastat ülal. Kui aga see suri, hoolitsenud ta tema vana ja nõdra isa eest (kelle ülalpidajaks ja toitjaks koolivend olnud juba peaaegu kolmeteistkümnendast eluaastast alates), paigutanud lõpuks selle põdura vanamehe haigemajja ja matnud pärast surma maha. Kõik need teated mõjusid Raskolnikovi saatuse otsustamisel kergendavalt kaasa. Isegi tema endine perenaine, Raskolnikovi surnud mõrsja ema, lesknaine Zarnitsõna tunnistas, et siis, kui nad elasid alles teises majas, Viie Nurga lähedal, toonud Raskolnikov öösi tulekahju ajal ühest juba põlema hakanud korterist kaks väikest last välja, kusjuures ta tulehaavu saanud. Seda fakti uuriti hoolikalt ja seda tõendasid mitu tunnistajat päris kindlasti. Ühe sõnaga, asi lõppes sellega, et kurjategija mõisteti teise järgu karistusega sunnitööle, kõigest ainult kaheksaks aastaks, arvesse võttes tema oma süütunnistust ja mõnesuguseid süüdkergendavaid asjaolusid.

Raskolnikovi ema jäi juba protsessi alguses haigeks. Dunjal ja Razumihhinil õnnestus teda protsessi ajaks Peterburist ära viia. Razumihhin valis asukohaks raudteeäärse linna Peterburi lähedal, et oleks võimalik protsessi käiku korralikult silmas pidada ja sagedases ühenduses seista ka Avdotja Romanovnaga. Pulheeria Aleksandrovna haigus oli mingisugune imelik ja närviline ja sellega käis kaasas omataoline mõistuse segiminek, kui mitte täielik, siis vähemalt osaline. Oma viimaselt vennaga kohtumiselt koju tulnud, leidis Dunja ema juba päris haigena, palavikus ja sonivana. Veel samal õhtul leppis ta Razumihhiniga kokku, kuidas emale vastata,


509