Lehekülg:Kuritöö ja karistus.djvu/516

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

«Mille poolest,» mõtles ta, «oli minu mõte rumalam kui teised mõtted ja teooriad, mis paljunevad ja põrkavad üksteisega maailmas kokku juba maailma olemasolu esimesest päevast saadik? Tarvitseb vaid täiesti iseseisva, laiahaardelise ja harilikkudest mõjudest vaba pilguga asjale vaadata, siis ei näi minu mõte sugugi nii… imelikuna. Oh teid viiekopikalisi eitajaid ja tarku, miks jääte peatuma poolel teel!»

«Noh, mille poolest näib minu tegu neile nii vastikuna?» rääkis ta endamisi. «Selle poolest, et ta on kuritegu? Mis tähendab sõna kuritegu? Minu südametunnistus on rahulik. Muidugi, on sooritatud kriminaalkuritegu; muidugi, paragrahvi on rikutud ja verd on valatud, noh, ja paragrahvi pärast võtke ka minu pea… ning aitab! Muidugi, niisugusel korral oleks pidanud isegi paljusid inimsoo heategijaid, kes võimu pole pärinud, vaid on selle ise oma kätte kiskunud, surmaga nuhtlema juba nende esimestel sammudel. Kuid need inimesed suutsid oma sammud välja kannatada, ja sellepärast on neil õigus, mina aga ei suutnud ja seega polnud mul õigust endale seda sammu lubada.»

Ainult selles mõttes tunnistas ta oma kuritegu: ainult selles, et ta ei suutnud seda välja kannatada ja iseenda üles andis.

Ka kannatas ta mõtte pärast: miks ta siis ennast ei tapnud? Miks seisis ta siis jõe ääres ja pidas paremaks end üles anda? Kas tõesti on elujanus niisugune jõud ja kas on nii raske seda võita? Svidrigailov sai ju võitu, kuigi kartis surma!

Piineldes esitas ta endale selle küsimuse ega suutnud mõista, et võib-olla juba siis, kui ta jõe ääres seisis, aimas ta oma veendumustes ja iseendas sügavat valet. Ta ei mõistnud, et see aimus võis olla tema tulevase elu murdumise, tulevase ülestõusmise, tulevase uue eluvaate ennustajaks.

Pigemini oletas ta siin ainult loomusunni töntsi pidevust, mida tema ei suutnud katkestada ja millest ta ei suutnud ka üle astuda (oma nõrkuse ja tühisuse tõttu). Ta vaatas oma sunnitöökaaslasi ja imestas: kuidas ka nemad kõik elu armastasid, kuidas nad seda kalliks pidasid! Nimelt näis talle, et sunnitööl armastatakse ja hinnatakse elu veel rohkem, peetakse teda veel kallimaks kui vabaduses. Missuguseid hirmsaid piinu ja vaevu olid paljud neist kannatanud, näiteks hulgused! Kas tõesti võib


516