Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/155

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

kes wähemat midagi ei lootnud ja arwanud, kui et moskwalane kõik, mis ta Liiwimaal oli kätte saanud, härtsog Magnusele üle annab. Ja see oli suur ime Liiwimaal, et üks Saksa würst, ja pealegi weel wõimsa kuninga poeg, ennast alandas moskwalase juurde minema, mida enne mitte ei oldud kuuldud. Kui härtsog Magnus Moskwa pärale jõudis, kutsus suurwürst tema ja kõik tema nõumehed, junkrud ja teenrid omale wõõraks ja pidustas neid suuresti ja toredasti ja austas igaühele seisust ja ametit mööda suure anni ja kingituse, nõnda et seal ükski tallipoiss kingituseta ei jäänud. Suurwürst oma wõõrastega oli rõõmus, lustis ja heas tujus ja hüüdis üliwaljusti ja ütles: nüüd olla kõik tema süda õiglaselt saksameelne, mispärast ta siis Magnuse meestele see kõige kristlikum ja parem isand oli, kes nad nüüd pea suure au sisse tõstab ja isamaa neile jälle tagasi annab. Siis hakkasid paljud igal pool Liiwimaal wäga härtsog Magnuse poole hoidma ja ei teadnud Liiwimaale ühtki muud paremat abi ega troosti maa peal.

Selsamal ajal laskis suurwürst härtsog Magnuse Liiwimaa kuningaks kuulutada ja andis tema auks ja heaks meeleks kõik Saksa wangid, kes kaua aega olid kinni istunud, wabaks. Ja ehk see waestele wangidele küll suur arm oli, oli selle kõige taga ometi suur rebane warjul. Sest selle au läbi, mis ta sakslastele tegi, ja selle sakslaste wangist lahti laskmise läbi mõtles ta kõik teised Liiwimaa linnad, kindlused ja maad ühes kõigi sakslastega, kes seal olid, jälle wangi saada. Et aga ülepea üks nii kõrgeauliku kristliku kuninga poeg ennast nõnda alandas ja põlise waenlase, moskwalase juurest abi läks otsima, seda ei pea kellelegi teisele kaebama, kui tema Liiwimaa nõumeestele ja tema kojaõpetaja Kristian Schrepferile, kes sellele heale isandale seda nõu andsid ses lootuses, et sel teel ja wiisil oma wana Liiwimaa wabaduse ja hea korra jälle kätte saawad.


Kuda rootslased Tallinna lossi jälle kätte said, 1570.

Aastal 1570, ööse wastu suurt reedet, wõtsid rootslased Tallinna lossi kiirel ja imelikul wiisil Klaus Kursseli käest jälle tagasi, ja wõtsid Klaus Kursseli ühes tema wenna leitnant Hinrikiga ja rittmeister Jürgen Uxeli (Padenurmest) ja palju teisi aadlikke ja liht mõisamehi wangi ja lasksid segaduses mõne ka maha. Siis tõusis suur kisa-kära Tallinna lossis; Klaus Kurssel ja tema poolemehed kargasid magamast üles ja ei teadnud, mis see oli. Aga


45