Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/173

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

igawesti kuulmata oli, et liiwimaalased ja wäljamaalased nõnda oleksid moskwalase poole löönud, nagu see sel aastal sündis.

Armsad wanad lõid moskwalast nähes risti ette ja palju noori ja wanu liiwimaalasi panid oma ülema lootuse tema peale, hoolimata sellest, et moskwalane ikka ja wahet pidamata nende isamaad on kiusanud ja awalikult on ütelnud, et tema ei taha Liiwimaad enne rahule jätta kui umbrohu, nimelt Liiwi aadli ja kõik Liiwimaa sakslased, täiesti ja puhtaks wälja on kiskunud. Siiski on palju liiwimaalasi suurest sõgedusest ja mõistmata meelest kõige oma jõuga selleks kaasa aidanud, et neid seda waremini täiesti wälja kistaks.


Kuda Magnus jälle wenelaste poole pöörab, 1572.

Aastal 1572, maikuus, kui härtsog Magnus oma saadikud oli Tallinna saatnud waherahu pärast sobitama, läks ta wahepeal üsna salaja ja waikselt, peale selle kui wenelased ja sakslased, kes temale kunni Lääne wäinani wastu olid tulnud, jälle tagasi oli saatnud, ise jälle moskwalase juurde. Siis oli suur kõmin, et moskwalane temale 7 maja Liiwimaal, ja mitte kõige wähemad, kätte annab. Aga seda ei ole siiamaani weel mitte sündinud.


Rootslaste uued ettewõtted, 1572.

Aastal 1572, 1. augustil olid Rootsi kuninga ja Sudermanlandi härtsogi Karoluse saadikud Tallinna raekoja ees ja nende juhtkiri määras, et härtsog Karolus ise märksa sõjawäega, mitu tuhat meest tugew, Liiwimaale tahab tulla moskwalast kiusama, mis Tallinna omadele suureks rõõmuks oli, nõnda et paljud ütlesid: Nüüd hakkab meie õnn alles peale. Aga härtsog Karl jäi teiste waheletulnud asjade pärast tulemata ja pool sõjawäge ei tulnud pärale. Siis hakkas maa ja linna õnnetus alles peale, nagu siin edasi tuleb.

Aastal 1572, 7. septembril, tuli üks wägi ratsa- ja jalamehi, rootslasi ja sakslasi, Tallinna ja kui olid end walmis seadnud, läksid Rakwere alla ja pidasid seal wenelasega taplusi ja rööwisid Wirumaal ja said suure saagi härgi ning lehmi. Selle peale läksid Põltsamaale, pidasid seal ka pisikesi taplusi ja kaotasid oma kõige parema tulemeistri, ja tulid härgade ja lehmadega jälle Tallinna.

Selsamal ajal läks Jürgen Uxel (Padenurmest) salga rootslastega Kuressaare alla ja nõudis suure ähwardusega, et Kuressaare


63