tükkisid ning sõjamoona ja wõttis selle maakonna ühes nimetatud majadega Rootsi krooni alla.
Selsamal 1581. aastal, 6. septembril wõttis kõrgestnimetatud Rootsi kuningas Johan III moskwalaselt Narwa linna tormiga ära, moskwalase kallima linna ja ainsa wabaduse Lääne mere ääres, kõigi moskwalaste ja wenelaste kõige esimese ja parema staapli, ja lõi seal üle 7000 wenelase maha ja sai sealt määramata palju wara.
Selsamal ajal käskis ta ka wägewaid Wenemaa kindlusi Iwanowgorodi, Jammagorodi ja Koporit torma lasta ja sai nad selle tagajärjel, et nad maha jäeti, kätte ja pani Rootsi riigi raja Wenemaal ja Liiwimaal nii kaugele, ja ta sai ka Lääne merel nii suureks ja wägewaks kui ei ükski Rootsi kuningas enne tema aega pole olnud.
Selsamal 1581. aastal, 24. nowembril, wõitis kõrgestnimetatud kuningas pika piiramisega ka toreda ja wägewa Paide kindluse ära ühes toreda ja wiljarikka Järwa maakonnaga ja sai sealt toreda kogu suurtükkisid ja sõjamoona saagiks.
Pärast Narwa linna ja teiste nimetatud moskwalase majade ärawõtmist käis Rootsi kuninga sõjawägi kunni Nowgardini ja riisus seal ning põletas, ilma et moskwalase poolt mingit wastupanekut oleks olnud. Nende rohkete ja toredate wõitude läbi ajas kõrgestnimetatud kuningas moskwalastele wiimaks niisuguse hirmu ja wäristuse peale, et nad salgakaupa oma isandast ja suurwürstist ära langesid ja jälle Rootsi krooni alla tulid, mitte ainult bojaarid, kaupmehed, kirjutajad ja sulased, waid ka würstid ja wojewoodad, kelle seas üht würsti, knees Jürgen Andamskit nimetatakse.
See pikk sõda ja need mitmekordsed Rootsi kuninga wõidud olid Poola kuningale mitte wäheseks abiks ja kasuks moskwalase wastu ja ka mitte wähene põhjus selleks, et moskwalane nii alandlik oli Poola kuninga wastu.
Kuningas Johan III kiitus.
Ja ehk küll Rootsi kroonile neil aastatel mitmesugused waenlased ühel ajal kõwasti peale käisid, nagu taanlased, norralased, Lüübeki linn, poolakad ja preislased, moskwalane ja ka palju liiwimaalasi, kes mõistmata meelest ise oma õnne wastu seisid — ja need waenlased kõik kiusasid Rootsi krooni kõigest jõust mitu aastat otsa ja käisid wihaselt peale — aga siiski pidas wiimaks kõrgest-
160