Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/32

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


Anno von Sangerhusen, kuues Saksa ordu meister Liiwimaal, 1258—1261.

Aastal 1258 saatis Preisi kõrgemeister Poppo Liiwimaale ühe teise meistri, nimega Anno von Sangerhusen. See meister pidas semigallide ja samaitidega mõne sõja, ja kui 3 aastat Liiwimaal oli walitsenud, tõsteti ta kõrgemeistri ametisse Preisis aastal 1261.


Borchart von Hornhusen, seitsmes Saksa ordu meister Liiwimaal, 1261—1264.

Aastal 1261 astus Borchart von Hornhusen meistriametisse Liiwimaal. See meister tahtis ükskord Kuramaa linnasid waatama minna. Ja kui ta Meemeli ligidale oli tulnud, siis jooksid paganad, kes põõsastikus peidus olid, tema kallale. Meistril aga ei olnud enam wäge kaasas kui 40 orduwenda ja 500 ratsameest, kellega ta üsna waprasti paganatele peale tungis ja neid üsna rohkesti maha tappis. Seal ei jäänud kristlastest enam järele kui 12 orduwenda, ja meister ise oli haawatud ja põgenes oma meestega Meemeli poole. Ja kui tema haawad olid ära paranenud, reisis ta oma meestega jälle Riiga ja seadis enese walmis nendesamade paganate, nimelt samaitide wastu, et seda häbi jälle kätte maksta. Aga samaitid palusid rahu ja said seda ka Riia peapiiskopi nõu peale kaheks aastaks. Wahepeal pidas meister palju sõdasid teiste paganatega.

Kui nüüd need kaks aastat waherahu samaitidega möödas olid, siis tõusis jälle sõda leedulaste ja samaitide ning ordu wahel. Et nad nüüd mõlemad wäljas olid ja ühes taplust pidasid ja kui kummaltki poolt palju mehi oli langenud, siis olid paganad tugewamad ja jäid wõitjaks, ja 33 orduwenda said surma. Aga meister walmistas jälle sõjateele hulga meestega, kes Saksamaalt olid tulnud ordut teenima, ja tahtis leedulaste ja samaitidega jälle taplusesse astuda, aga need ei julenud ligi tulla. Siis läks meister Semigalli maale ja wõttis seal ühe kindluse tormiga ära, ja siis läks kaugemale maale ja ehitas sinna ühe kindluse, Dobbelen nimi, ja pani hästi kaitsjaid sisse. Sel meistril oli palju tegemist leedulastega, samaitidega, wenelastega ja semigallidega, mis rahwad kõik ühte olid heitnud, et sakslasi Liiwimaalt täiesti wälja ajada. Wiimaks lõid leedulased ja samaitid selle meistri Borchardi maha ühes hulga orduwendadega ja muu sõjarahwaga Durbeni wäljal aastal


32