Lehekülg:Oblomov Gontšarov-Tammsaare.djvu/231

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

male, siis alla, nagu liikus neiu käsi. Tema sisimas käis aktiivne töö: kiirenenud vereringlus, kahekordistunud pulsisagedus ja südame vasardamine — selle mõjul hingas ta pikkamisi ja raskesti, nagu hingatakse surmanuhtluse eel või õrnuse haripunktil.

Ta oli tumm ega suutnud sõrmegi liigutada, ainult heldimusest niisked silmad viibisid ainiti neiul.

Aeg-ajalt heitis Olga talle sügava pilgu, luges tema näost sinna selgesti kirjutatud mõtet ja lausus endamisi:

„Jumal küll! Kuidas ta armastab! Kui õrn ta on, nii õrn!“ Ja heal meelel vaatles ta teda, oli uhke, et see mees tema enda võimuse läbi nüüd ta jalge ees lamab.

Sümboolsete vihjete, tähendusrikaste naeratuste ja sireliokste aeg oli jäädavalt möödas. Armastus muutus tõsisemaks, nõudlikumaks, hakkas mingiks kohustuseks muutuma; tekkisid vastastikused õigused. Mõlemad pooled avasid end ikka täielikumalt: arusaamatused ja kahtlused olid kadunud või andnud aset selgematele ja olulisematele küsimustele.

Olga torkis Oblomovit kerge pilaga asjata raisatud aastate pärast, mõistis teda armutult hukka ja nuhtles tema apaatiat sügavamalt ja mõjuvamalt kui Stolz; hiljem, suurema läheduse sugenedes asendas ta pilkesõnad Oblomovi loiu ja lodeva oleku kohta despootlike tahteavaldustega, tuletas talle visalt meelde elu eesmärki ja kohustusi, nõudis validalt liikumist, avatles lakkamata tema mõistust välja astuma, mässides teda mõnesse peenesse, talle endale tuttavasse eluküsimusse või küsides omakorda nõu mõnes segases või mõistetamatus asjas.

Ja Oblomov maadles, murdis pead ja rabeles, et neiu silmis mitte madalale langeda ja et talle abiks olla mõne keerdsõlme harutamisel või siis selle kangelaslikul katkiraiumisel.

Kogu Olga naiselik taktika nõretas hellast poolehoiust; kõik Oblomovi püüded neiu mõistusele järele jõuda õhkusid kirge.

Enamasti aga rauges Oblomov, heitis neiu jalgade ette, pani käe südamele ja kuulas, kuidas see peksab, ilma et ta oleks oma ainitist, imetlevat ja ihalevat pilku Olga näolt pööranud.

„Kuidas ta mind küll armastab!“ kinnitas neiu sellisel silmapilgul, teda heal meelel vaadeldes. Kui ta mõnikord Oblomovi hinges endisi peitupugenud jooni märkas — ta mõistis juba väga sügavale vaadata —, kui ta nägi vähimatki väsimust, vaevu aimatavat eluuinakut, sadas mehe


232