Lehekülg:Prohwet Maltswet Wilde 1906.djvu/458

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

— 457 —

usuõe Anu hoolele jättes, kes sel talwel kah esimest korda julgust leidis, lugejana suuremate palwe-salkade ette astuda. Ja maltswetid oliwad kõigega leppiwad ja kõige eest tänulikud usklikud; nende nälg taewase manna järele oli nii suur, et nad toidu headuse järele palju ei küsinud, waid wilja nime all ka lusteid ja liiwa wastu wõtsiwad. Ei ulatanud Madis, ei ka Anu kõne-ande, kui ka kirjatundmise poolest, hoolimata nende alalisest piibli-tustimisest, Paide Antsu ega lugeja Marigi kõrguseni; siisgi läksiwad nende eest usklikkude urtsikute ja südamete uksed igal pool heameelega lahti, kui nad aga koputasiwad.

Kuglil, nagu ta igas muus paigas Madise kihelkonnas, kus uueusulisi elas, saadeti see talwe ülendatud meeleolul lausa palwetades mööda. Liikumine ilmutas nii sügawjuurelist wisa laadi, et „hullustamise“ lõppemise lootused kiriklistes ringkondades kõikuma lõiwad. Ilmalikule surumisele politsei-wõimu läbi otsustati seepärast weel agaramat waimlist wõitlust kõrwale seada. Seni oliwad õpetajad kirikutes ja lugejad wennaste koguduse palwemajades Maltsweti külwi wastu kõik teinud, mis teha jõuti ja mõisteti, kuid ilma soowitawa tagajärjeta. Nüüd tuldi piiskopi-kohtus, nagu rahwas konsistoriumi kutsus, otsusele, weel teisi abinõusid katsuda. Läkitati mõned sõnakad palwemehed iseäraliselt wälja maltswetlastele pühakirja kiriku-usku „õieti“ seletama, nendega waidlema ja neile lahkõpetuste ekslikku alust ära näitama. Loodeti, et neil rahwa enese seast walitud usumeestel see korda läheb, mis ametlikkudel hingekarjastel kantslitest õnnestada ei tahtnud. Ühtlasi wõttis konsistorium ka ise otsekohe sõjakäigu lahkusuliste wastu ette.

Wiimasel lihawõtte-pühal 1861 ilmus superintendent teiste konsistoriumi liikmetega Madise kihelkonda Maltsweti usulisi käsile wõtma. Seidla mõisas lõiwad „piiskopi-kohtu wanemad“ oma leeri üles ja seadsiwad usulise kohtulaua paigale. Maltswettidele oli kutse läinud, sinna kokku koguda, et kõrgele kirikuülemusele oma usu kohta seletust ja wastutust anda ning seda ametliku tõetule ees kaitsta.