kolmas Pihkvas, tarvitavad samuti ühte vasarat (mu Eesti muistsed vägimehed, lk. 124).
Germaanlasedki tunnevad mõnda juhtumust, mil üks hiid kaugelt teisele midagi kätte viskab. Hornburgi ja Ebersteini hiiul on kahe peale kokku üks kirves, mis tarbekorral enam kui penikoorma kauguselt kätte heidetakse; niisama teevad seda Hünenkelleri ja Porta hiiud (Redeker, Westfälische Sagen, nr. 36). Mitmes kohas Saksamaal kõneldakse hiidudest, kes teineteisele leibu kätte viskavad, nagu Karksis leivalabidaid (Grimm, Deutsche Mythologie I, lk. 451). Saksenheimi, Oberwittighauseni ja Grünfeldhauseni kabelit ehitavad hiiud; esimese kabeli valmimise järel visatakse umbes poolteise penikoorma taha vasar teisele hiiule ja sealt niisama kaugele kolmandale hiiule. Mölsteni ja Katariina kirikut Tiroolis ehitavad hiiud vilistavad vasarat tarvitades teineteisele ja teine viskab teisele vasara kohe kätte (Wolf, Zeitschrift für deutsche Mythologie II, lk. 182). Skandinaavias tuntakse niisama vasara kätteviskamist kiriku ehitamisel (Kristensen, Danske sagn III, lk. 115). Motiiv igatahes germaanlastelt pärit.
Kadedus pesitseb hiiu südames niisama kui tavalise sureliku inimese südames. Nähes, et poeg Kihelkonda kaunima, toredama kiriku ehitanud kui ta enese ehitatud kirikud, otsustab Tõll kadeduses poja kiriku hävitada. Suure kivi kätte kahmanud, viskab Tõll sellega Kihelkonna kirikut. Kivi purustab torni võlvist saadik. Noor Tõll ei julge pärast enam uut torni ehitada, vaid teeb madala kellatorni (mu Eesti muistsed vägimehed, lk. 123 jj.). Samasugune kadedusemotiiv hiid-isa ja -poja vahel esineb Ahvenamaal. Jomalas ehitab poeg kaunima kiriku kui hiid-isa Lemlandis, ja kohe otsustab viimane kadeduses hävitada poja kiriku. Siin ebaõnnestub ometi viskamine: kivi ei satu torni pihta nagu Kihelkonnal, vaid langeb torni lähedale maha (Landtman, F. sv. folkdiktning VII, lk. 545).
Teisendi järele ei ehita Kihelkonna kirikut noor ega vana Tõll, vaid keegi rikas mees Annu Toomas omal kulul. See tahtnud kiriku ehitada esiti Kabelimäele, aga seal lõhutud öösi päevane ehitis. Siis määranud kaks täiesti ühte karva härga ehituspaiga orgu, kuhu ehitatudki kirik ja kellatorn üles mäele (Eks XXXIX, lk. 195).
Enam kui isa poja kirikut katsub purustada, püüab seda teha üks hiid teise hiiu ehitatud kirikuga. Tõll viskab Leigri ehitatud Käina kirikut, aga ei taba märki. Süda teate järele kavatseb Tõll Kiidema Risti kõrtsi juurest Käina kirikut sellepärast hävitada, et see ehk parem on
37